Parti Nagy Lajos (Forrás: Wikipédia)
Új költészeti díj az ideológiától mentes művészetért
Első alkalommal osztották ki a költő, Bertók László emlékére alapított költészeti díjat, melyet Parti Nagy Lajos vehetett át.
A díjat a tavaly szeptemberben elhunyt költő emlékére alapította fia, Bertók Attila és a Jelenkor Alapítvány, mely az egyik legjelentősebbnek számító magyar irodalmi és művészeti folyóirat, a Jelenkor kiadója. Az alapítók elmondták, a díj a korlátozásoktól és ideológiáktól mentes szabad művészetet szeretné támogatni. Úgy ahogy idén, a díjat a terv szerint ezután is minden évben Pécsett, Bertók László születésnapján, december 6-án adják át olyan költőnek, aki a díj névadójához hasonlóan eredeti költői hangot teremtett.
„Nyelvet teremtett, ami keveseknek sikerül” – méltatta a költő munkásságát Ágoston Zoltán a díjátadón. Pécs egyébként meghatározó szerepet játszott Parti Nagy Lajos íróvá válásának folyamatában, első költői próbálkozásai és kezdeti sikerei pedig pont a Jelenkor folyóirathoz köthetők: a folyóiratnak 1979-től 1986-ig szerkesztője volt, 1990-ben itt jelentette meg Sárbogárdi Jolán álnéven kisregényét A test angyala címmel. A Kossuth- és József Attila-díjas Parti Nagy Lajos a kortárs magyar irodalom kiemelkedő alakja, munkásságát költőként, próza- és drámaíróként, illetve műfordítóként is elismerték. Legutóbbi kötetei a 2017-es Létbüfé. Őszológiai gyakorlatok című verseskönyv, valamint a 2019-es válogatáskötet, mely Félszép címmel jelent meg.
Bertók László munkásságára a magyar gondolati költészet volt hatással, míg a nyolcvanas években formai kísérletezés volt jellemző műveire.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.