Térségünk népzenéje

A Fonó ma az egyetlen olyan magyarországi folkzenekar, amelynek repertoárjában tájaink magyar népzenéje jelentős helyet kap. Ráadásul a Fonó nem elégszik meg a mások gyűjtéseiből megismert hangszeres és vokális népzene puszta interpretációjával, hanem az együttes tagjai saját gyűjtést is folytatnak.

A Fonó ma az egyetlen olyan magyarországi folkzenekar, amelynek repertoárjában tájaink magyar népzenéje jelentős helyet kap. Ráadásul a Fonó nem elégszik meg a mások gyűjtéseiből megismert hangszeres és vokális népzene puszta interpretációjával, hanem az együttes tagjai saját gyűjtést is folytatnak. Ezt a tevékenységet dokumentálja sok egyéb mellett a tavaly megjelent „Kürti bandák – A Vág–Garam köze népzenéje” című könyv is. A tetszetős, CD-melléklettel is ellátott kötetet a hegedűs-hegedűkontrás Gombai Tamáson kívül az együttes lelke és motorja, a tárogatót, dudát, fujarát, kobozt és a legkülönbözőbb furulyákat egyaránt magas színvonalon megszólaltató, szuggesztív, autentikus énekével a műfaj képviselői közül kiemelkedő, fülekpüspöki származású Agócs Gergely jegyzi.

Az 1997-ben alakult zenekar tagjai korántsem csak a felvidéki és nem is csupán a magyar népzenét gyűjtik és adják elő. Koncertjeik közönsége a térség egyéb népeinek (szlovákok, románok, zsidók, cigányok, ruszinok, horvátok) tradicionális dallamait is magas színvonalú tolmácsolásban élvezheti. Lemezeik és koncertjeik anyagának kiválasztásában – amiként azt maguk is vallják – „e sokszínűség mellett az összetartozás, az interetnikus kapcsolatok ténye is kifejezésre jut. A szerkesztés ugyanis sokszor tudatosan olyan dallampárhuzamokra és hangszerkezelési hasonlatosságokra épít, amelyek demonstrálják Közép-Európa Kárpátokkal övezett térségének mint önálló kultúrrégiónak folklór zenei összefüggéseit.”

A Fonó zenekar koncertjeinek közönsége gazdag hangzást biztosító, széleskörű hangszerparkkal: a Kárpát-medence hagyományos zenei kultúrájának sajátos hangszereivel ismerkedhet meg. A zenekar azonban nem zárkózik be a műfajba, és a klasszikus vonószene, az opera, a dzsessz, a world music és az autentikus klezmer muzsika előadóival is gyakran együttműködik. Öt önálló CD-jük jelent meg. Legutóbbi, Túlparton című lemezük Bartók-anyaga Szabadi Vilmos hegedűművész és Gulyás Márta zongoraművész közreműködésével készült. Mixtura Cultivalis című hanglemezüket a szakmai körökben mérvadó Le Monde de la Musique folyóirat 2003-ban a „Choc de l’Année” („Az év szenzációja”) díjjal tüntette ki.

Az együttes a világ számos országában fellépett már, és igen jelentős koncerttermekben is számottevő sikereket aratott. Most hozzánk érkeznek egy négynapos turnéra. Ma 19 órától a királyhelmeci kultúrházban találkoznak először a hazai közönséggel, holnap, október 6-án 19 órai kezdettel pedig a kassai Thália Színházban adnak koncertet. Szombaton, azaz október 8-án 16 órától a tornaljai kultúrházba várják a gömörieket, másnap, október 9-én 19.30 órai kezdettel pedig Komáromban, a Rév – Magyar Kultúra Házában lépnek közönség elé. (in)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?