Berlin. Politikusok leszünk, mint mindig – bocsátotta előre megnyitóbeszédében a Berlinale igazgatója, Dieter Kisslick. És a versenyprogram filmjeinek vetítései ezt támasztják alá. De kezdjük az elején.
Rendkívül hálás a közönség
TASR/EPA-felvételA berlini szemlére 18 ezren akkreditáltatták magukat, ebből négyezer az újságíró, akik több mint száz országból érkeztek a német fővárosba. A fesztivál programján 396 film szerepel, ezeket 1115 vetítésen mutatják be, további 650 mozgóképet pedig a filmvásár kínál. A főszekcióban nincs szlovák, cseh, magyar, román, bolgár és orosz alkotás. Szlovák, illetve szlovák és cseh koprodukcióban készült filmeket a filmvásár kínál – kilenc cseh filmet, amelyből három szlovák koprodukcióban készült, ezek a Napfényes ország, az Őrültek, valamint az Őrületes történetek.
Az idei fesztivál a Berlinale történetének legdrágább eseménye. Költségvetése 16 millió euró, ami megközelítőleg 608 millió korona. És a milliók meg is látszanak a fesztiválon. Két fesztiválújságot jelentetnek meg – a Screent és a Varietyt, amelyeket angol filmes hetilap szerkesztői állítanak össze.
A német főváros rangos filmes eseményére jó néhány hollywoodi csillag látogatott el. Elsőként Sigourney Weaver érkezett, egyenesen a megnyitóra: a Snow Cake című amerikai versenyfilmet kísérte el, amelyben egy autistát alakít. George Clooney pedig Sziriana című politikai thrillerét „hozta el”, amelyet hamarosan a hazai mozikban is megnézhetünk.
A versenyprogramban a volt keleti blokk államai közül csak Bosznia képviselteti magát a Grbavica című filmmel, amely végtelenül érzékeny képet mutat a háború utáni Szarajevó életéről. A háborúról lassan megfeledkezve az új problémákkal kell szembenézniük a lakosoknak. A film egy asszony mindennapjait követi nyomon, aki egyedül él lányával, és nap mint nap meg kell küzdenie a megélhetésért.
A Berlinalén vetített filmek közül a közeljövőben többet a hazai mozik is bemutatnak. Például az Újvilág című opust Colin Farrell-lel a főszerepben: ez egy, a civilizált környezettől távoli, egzotikus helyszíneken játszódó, mozgalmas kalandfilm. De láthatjuk majd a Truman Capote életét bemutató Capote című mozit, Roberto Benigni új munkáját, a Tigrist és a Stay című filmet is. A berliniek végtelenül hálás közönségnek bizonyulnak. Neil Jordan rendező Breakfast on Pluto című mozijának vetítése után a nézők vagy tíz percig hangosan tapsoltak. S hogy mitől volt ez a film olyan érdekes? Egy pap egy csecsemőt talál az ajtaja előtt. Felneveli őt és még felnőtt korában is gondoskodik róla. A pap neveltjéről azonban kiderül, hogy traveszti. Környezetük ezért elítéli kapcsolatukat, olyan messzire fajulnak a dolgok, hogy felgyújtják a templomot. Miközben a két ember között csupán apa-fiú kapcsolat van, nem érzelmi-szerelmi viszony.
A filmes újságírók között végzett felmérés alapján a két „favorit”, vagyis az Arany Medvére legesélyesebb két alkotás Robert Altman munkája, az A Prairie Home Companion, valamint Michael Winterbottom brit rendező Guantánamo című filmje. Altman filmjét a két főszereplő Woody Harrelson és Meryl Streep is elkísérte. A versenybe besorolt tizenkilenc filmből négy német alkotás, további három pedig német közreműködéssel készült. Úgy tűnik, a Berlinale a német film prezentálását szolgálja. Ám ha objektívek akarunk lenni, azt is el kell mondanunk, hogy valamennyi színvonalas alkotás, s felülmúlták a versenyfilmek legtöbbjét. Különösen kettő emelkedik ki közülük. A Szabad akarat című, amelynek főhőse egy fiatalember, aki kilenc évet ül erőszakos nemi cselekedet miatt. Szabadulása után mindent megpróbál, hogy sikerüljön újra beilleszkednie a társadalomba, de a rossz legyőzi a jó szándékot. Újra bűnt követ el, erőszakot tesz egy lányon, de hogy elkerülje a szabadságvesztést, felvágja az ereit, és barátnője ölelésében hal meg. A másik kiváló német alkotás, a Szenvedély is tragikusan végződik. Ez is egy fiatalember története, aki vidéken él feleségével és fiával. Egy alkalommal azonban, amikor a helyi tűzoltózenekar – melynek ő is tagja – egy közeli városban lép fel, találkozik egy hölggyel, akibe beleszeret. A történtekkel azonban nem tud kiegyezni, s önkezével vet véget életének.
A Berlinalénak tizenhárom mozi ad otthont. Az aggodalom, hogy az olimpiai játékok miatt megcsappan az érdeklődés, alaptalannak bizonyult. A legtöbb előadásra előre elkeltek a jegyek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.