Franciaországban marad a New York-i Szabadság-szobor Auguste Bartholdi által készített makettje egy mecénásnak köszönhetően, aki elérte, hogy ne kerüljön árverésre – közölte a makettet „megmentő” Socomec elzászi vállalat.
Franciaországban marad a New York-i Szabadság-szobor makettje
Az 1886-ban a New York-i kikötőben felavatott monumentális alkotást, „A világot megvilágító szabadság” szobrát, amelyet Franciaország ajándékozott az Egyesült Államoknak, Auguste Bartholdi szobrászművész építette Párizs közelében.
A szobrász először egy 49 centiméter magas égetett agyag makettet készített, amelyet Édouard de Laboulaye-nak ajándékozott, aki az Egyesült Államok lelkes csodálója volt, és aláírásgyűjtést kezdeményezett, hogy óriás szobrot ajándékozzanak az amerikaiaknak.
Másfél évszázaddal később az örökösök árverésre akarták bocsátani idén november végén a makettet az Artcurial árverési háznál, amely megkapta az igazolást egy esetleges exporthoz.
A Socomec elzászi cég azonban október 25-én kapcsolatba lépett az árverési házzal, és ajánlatott tett a Laboulaye családnak, amely azt elfogadta – tudatta közleményben a benfeldi székhelyű cég.
„Kevés hiányzott, körülbelül egy óra ahhoz, hogy az Artcurial felvegye a katalógusba a szobrocskát, és már nem lehetett volna közbelépni” – tette hozzá az elektromos berendezésekkel foglalkozó ipari konszern.
A Franciaországban maradó művet a colmari Bartholdi Múzeumban, a szobrászművész szülővárosában állítják ki.
A cég nem közölte, mekkora összeget ajánlott fel az örökösöknek, de Olivier Scherberich, a Bartholdi barátai alapítvány elnöke szerint a szobor értékét 300 és 500 ezer euró közötti összegre becsülik.
A szobrocska majdnem százszor kisebb, mint a New York-i öbölben felállított réz borítású kolosszus, amelynek a magassága a talapzat nélkül 46 méter. Emellett több dologban is különbözik a New York-i szobortól, más a koronája, a fejtartása, és míg az ismert alkotás az Egyesült Államok alkotmányát tartja a bal kezében, a makett kezében egy széttört lánc van.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.