Az orvosi zsálya (Salvia officinalis) Dél-Európában vadon termő, nálunk termesztett félcserje. Fiatal hajtásai ezüstösen bolyhos szárúak, ezért kivételt képez az illóolajokat tartalmazó gyógynövények között.
Orvosi zsálya
Az orvosi zsálya (Salvia officinalis) Dél-Európában vadon termő, nálunk termesztett félcserje. Fiatal hajtásai ezüstösen bolyhos szárúak, ezért kivételt képez az illóolajokat tartalmazó gyógynövények között. Míg a többi ilyet nem szabad tűző napon gyűjteni, a zsályánál ez megengedett, mivel a leveleit borító puha szőrzet szigetelőként szolgál a nap sugaraival szemben.
Virágzó leveles szára hasznosítható. Fő hatóanyaga az illóolaj (1,5–3%), melyben a fő komponensek a mérgező tujon (30–35%), cineol (10–15%), borneol (8–14%), pinén, linalool, bornilacetát és karvakrol. Sok cserzőanyagot is tartalamaz (8–13%), pszeudocserzőanyagot (felur, kávé, klorogénsavak), triterpéneket, keserű anyagot, szalvinlaktont, a nikotinsav amidját és női nemi hormon aktivitású anyagokat (nem hormont, mert az csak az emlősökben termelődik, hanem olyan keserű anyagot, amelynek aktivitása hasonló az ösztrogén női hormonéhoz).
Gyógytulajdonságai: a zsálya illóolajának és cserzőanyagainak kombinációja biztosítja különleges gyógytulajdonságait – izzadásgátló, hasmenésgátló, antiszeptikum, antibiotikum, étvágyjavító, gargalizáló, összehúzó, enyhe görcsoldó, aromatikum, antidiabetikum, emésztésserkentő, női betegségeket gyógyító és bőrgyógyászati szer.
Gyógyászati felhasználása: csökkenti a beteges izzadást, ha a belőle készült teát hidegen fogyasztjuk. Különlegessége, hogy csak 3 órán belül fejti ki hatását, de ez a hatás utána 3 napig megmarad. Erre a javallatra tehát elég csak 3 naponként fogyasztani.
Szoptatós anyáknál, amikor a csecsemő nem tudja az összes tejet kiszívni, és ezért fennáll a tejmérgezés veszélye – ami az anyánál mentális zavart is előidézhet –, szintén segít a zsályából készült tea. Ebben az esetben is elég háromnaponként fogyasztani.
Keserű íze miatt kitűnő étvágyjavító, gyenge gyomorerősítő, illóolajai és cserzőanyagai révén megkönnyíti az emésztést.
A vércukorszintet csökkentő teakeverékek alkotórésze. Torokfájásnál, hangszálak gyulladásánál a legkitűnőbb gargarizáló szer.
Segít a női betegségeknél, csökkenti a menstruációs fájdalmakat, a gyulladásoknál úgy hat, mint a szélesspektrumú antibiotikum. A menstruációt megelőző szakaszban is segít elviselni a tisztulás előtti feszültséget, amikor a veszekedések ideje van, amikor a nő nem is tehet róla, hogy ideges.
Normálisra emeli az alacsony vérnyomást, erre a célra gyógypálinka is készül belőle: 1:6 arányban kell áztatni pálinkában 15 napig, leszűrni és nem féldecinként inni, mint a kisüstit, hanem 3x naponta egy teáskanállal fogyasztani. Ha tinktúrát készítünk belőle, akkor az adagolása 3x naponta 25 csepp.
Külsőleg, fürdőként segít a rosszul gyógyuló sebek és a nedvedző ekcémás kiütések esetében. Mint szélesspektrumú növényi antibiotikum segít a húgyutak, a mandula, a vastagbél és a női szervek gyulladásánál.
Teáját, ha emésztési zavarokra alkalmazzuk, akkor édesítés nélkül isszuk, 20 perccel evés előtt, 2x naponta 2dl-t.
Mellékhatás és mérgezés: 5 perces főzéssel elillan a mérgező tujon, és az adagok betartásánál nem okoz problémát. Túladagolás esetén a tujon hatására rángógörcsök jelentkezhetnek, ezért az illóolajat nem szabad belsőleg alkalmazni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.