A mindenszentek (latinul Festum omnium sanctorum) a katolikus és ortodox keresztény egyház ünnepe. A katolikus egyház november 1-jén, a keleti ortodoxia pedig egy héttel később tartja. (A protestantizmus elveti a szentek tiszteletét.
NOVEMBER 1. MINDENSZENTEK ÜNNEPE
A mindenszentek (latinul Festum omnium sanctorum) a katolikus és ortodox keresztény egyház ünnepe. A katolikus egyház november 1-jén, a keleti ortodoxia pedig egy héttel később tartja. (A protestantizmus elveti a szentek tiszteletét.) Az ünnep és az azt követő halottak napja – egyházi jellegén túl – fokozatosan általános népi megemlékezéssé is vált. Rómában 609. (vagy 610.) május 13-án a Pantheonnak keresztény templommá való alakítása adott alkalmat az ünnep bevezetésére: ezen a napon IV. Bonifác pápa a Pantheont az összes vértanúk tiszteletére szentelte. Az ünnep történetében újabb lépést jelentett III. Gergely pápa (731–745), aki a Szent Péter-bazilika egyik mellékkápolnáját nemcsak minden vértanúnak, hanem „minden tökéletes igaznak” a tiszteletére szentelte. Az ünnep még a VIII. században május 13-ról november 1-jére tevődött át, valószínűleg azért, hogy ezzel a kelták régi népi újesztendejét megszenteljék. 835-ben Jámbor Lajos római császár IV. Gergely engedélyével hivatalosan elismerte az új ünnepet, és attól kezdve a mindenszentek az egész kereszténység ünnepe lett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.