Több mint 200 koncerttel, operaelőadással, kiállítással és más kulturális, valamint társadalmi rendezvénnyel emlékezik meg az idén Prága Wolfgang Amadeus Mozart születésének 250. évfordulójáról.
Mozart–Prága–2006
„A Mozart–Prága–2006 rendezvénysorozat összköltsége meghaladja a 100 millió koronát” – közölte Prágában Jiří Hubač, a rendezőbizottság elnöke.
Ma ünnepi hangversenyre kerül sor a Rendi Színházban, az egykori Nostic Színházban, amelyben 1787. október 29-én első ízben mutatták be a Don Giovanni című Mozart-operát. A koncertet számos európai televízió is közvetíti. A Don Giovannit számos zenei szakértő az operák operájának nevezi. A Moldva-partján volt a 38-as D dur szimfónia premiere is, amelyet Prágai szimfóniaként ismer a világ. A zeneszerző prágai tartózkodásait idézi a Bertram villában berendezett Mozart-emlékkiállítás.
„Prága nem akar Béccsel és Salzburggal versenyezni a Mozart-évforduló alkalmával. Bár a két város egymást kívánja túlszárnyalni, Prágának mint a nagy zeneszerző életében meghatározó szerepet játszó harmadik metropolisnak, számos olyan saját témája van, amellyel nagyszerűen kiegészítheti az évfordulós rendezvényeket” – szögezte le a Prágai Tavasz nemzetközi zenei fesztivál igazgatója, Roman Belor. Tény és való, hogy bár Mozart nagyon szerette Bécset – életének és művének több ismerője szerint –, legnagyobb művészi sikereit mégis a Moldva partján aratta. 1787 és 1791 között, tehát alkotói munkásságának csúcsán, öt ízben volt rövidebb vagy hosszabb ideig a patinás város vendége. A Don Giovannin kívül még egy másik Mozart-opera szülőhelye Prága. A La Clemenza di Tito című operát a cseh rendek megrendelésére II. Lipót osztrák császár prágai koronázási ünnepségére írta a már súlyos beteg Mozart. Prágához fűződik sok szállal A varázsfuvola is.
A Mozart-év alkalmából Prágába látogatnak a Bécsi Filharmonikusok, valamint a Berlini Filharmónia is. Érdemes megemlíteni, hogy nem véletlenül forgatta Prágában a híres Amadeus című filmjét Milos Forman. Ő állítja, hogy Prága és Mozart ma is elválaszthatatlanok.
Mozart minden prágai tartózkodása alkalmával nagyon intenzív társadalmi életet élt. Tény, hogy a prágaiak nagyon kedvelték. Amikor 1791. szeptember 5-én meghalt, a száztornyú metropolis gyászba borult. Néhány nappal később, szeptember 14-én a Szent Miklós-templomban megrendezett gyászmisén – a korabeli tanúságok szerint – több ezer ember vett részt. Prágában jelent meg az első Mozart-monográfia (1798), s az egykori Egyetemi (ma Nemzeti) Könyvtár területén kapott helyet (1837) az első Mozart-emlékmű is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.