Mozart–Prága–2006

Több mint 200 koncerttel, operaelőadással, kiállítással és más kulturális, valamint társadalmi rendezvénnyel emlékezik meg az idén Prága Wolfgang Amadeus Mozart születésének 250. évfordulójáról.

Több mint 200 koncerttel, operaelőadással, kiállítással és más kulturális, valamint társadalmi rendezvénnyel emlékezik meg az idén Prága Wolfgang Amadeus Mozart születésének 250. évfordulójáról.

„A Mozart–Prága–2006 rendezvénysorozat összköltsége meghaladja a 100 millió koronát” – közölte Prágában Jiří Hubač, a rendezőbizottság elnöke.

Ma ünnepi hangversenyre kerül sor a Rendi Színházban, az egykori Nostic Színházban, amelyben 1787. október 29-én első ízben mutatták be a Don Giovanni című Mozart-operát. A koncertet számos európai televízió is közvetíti. A Don Giovannit számos zenei szakértő az operák operájának nevezi. A Moldva-partján volt a 38-as D dur szimfónia premiere is, amelyet Prágai szimfóniaként ismer a világ. A zeneszerző prágai tartózkodásait idézi a Bertram villában berendezett Mozart-emlékkiállítás.

„Prága nem akar Béccsel és Salzburggal versenyezni a Mozart-évforduló alkalmával. Bár a két város egymást kívánja túlszárnyalni, Prágának mint a nagy zeneszerző életében meghatározó szerepet játszó harmadik metropolisnak, számos olyan saját témája van, amellyel nagyszerűen kiegészítheti az évfordulós rendezvényeket” – szögezte le a Prágai Tavasz nemzetközi zenei fesztivál igazgatója, Roman Belor. Tény és való, hogy bár Mozart nagyon szerette Bécset – életének és művének több ismerője szerint –, legnagyobb művészi sikereit mégis a Moldva partján aratta. 1787 és 1791 között, tehát alkotói munkásságának csúcsán, öt ízben volt rövidebb vagy hosszabb ideig a patinás város vendége. A Don Giovannin kívül még egy másik Mozart-opera szülőhelye Prága. A La Clemenza di Tito című operát a cseh rendek megrendelésére II. Lipót osztrák császár prágai koronázási ünnepségére írta a már súlyos beteg Mozart. Prágához fűződik sok szállal A varázsfuvola is.

A Mozart-év alkalmából Prágába látogatnak a Bécsi Filharmonikusok, valamint a Berlini Filharmónia is. Érdemes megemlíteni, hogy nem véletlenül forgatta Prágában a híres Amadeus című filmjét Milos Forman. Ő állítja, hogy Prága és Mozart ma is elválaszthatatlanok.

Mozart minden prágai tartózkodása alkalmával nagyon intenzív társadalmi életet élt. Tény, hogy a prágaiak nagyon kedvelték. Amikor 1791. szeptember 5-én meghalt, a száztornyú metropolis gyászba borult. Néhány nappal később, szeptember 14-én a Szent Miklós-templomban megrendezett gyászmisén – a korabeli tanúságok szerint – több ezer ember vett részt. Prágában jelent meg az első Mozart-monográfia (1798), s az egykori Egyetemi (ma Nemzeti) Könyvtár területén kapott helyet (1837) az első Mozart-emlékmű is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?