<p>Csak nemrég ismerkedtem meg Péterfy Gergely kitűnő alkotásával, a Kitömött barbárral (2014), amely az író nyolcadik könyve, s egyben tízéves kutatás eredménye. Egy szintetikus történelmi olvasmányról van szó, amely a 18. század végi Habsburg-birodalom eseményeit és szereplőit tárja elénk.</p>
Mit olvas Kosziba Klaudia képzőművész?
A magyar felvilágosodás legjelentősebb képviselője, Kazinczy Ferenc és legjobb barátja, Angelo Soliman kapcsolatán vezeti át az olvasót Kazinczy özvegye, Török Sophie. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"295953","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"311"}}]] A korszak, amelyben találkoztak, a felvilágosodás kicsúcsosodának kora, melyben a „középkori” előitéletek: a gyűlölet, a babona és a barbárság ellen harcolnak nemcsak vidéken, hanem a legmagasabb körökben is. Angelo Soliman, a korabeli bécsi elit és valószínűleg egész Közép-Európa egyetlen négere, aki tudásának, műveltségének, na és persze a szerencsének köszönhetően jutott el odáig, a mássága okán olyan kíváncsiságnak, szexuális vágynak, félelemnek és utálatnak lett tárgya, amely a szó szoros értelmében kifordította az egyéniségét. A Kitömött barbár nemcsak tanulságos és színes (színezett – nyelvi értelmében) regény a múltról, de egyedülálló variáció a másság témájára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2022. 08.07.
Bartalos Tóth Iveta: Huszonhárom
2021. 09.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.