Menekültekkel teli óriási gumicsónakot állított ki Prágában Aj Vej-vej

Prága |

<p>Hetvenméteres, menekültfigurákkal teli gumicsónakot állított ki Prágában Aj Vej-vej kínai képzőművész, akinek legújabb &ndash; monumentális &ndash; alkotása csütörtöktől látható a prágai Kiállítási Palotában, a cseh Nemzeti Galéria központjában.</p>

Aj Vej-vej nem ismeretlen a cseh közönség előtt, két éve az Évkörök című alkotásait mutatta be a prágai intézmény. Az út törvénye című alkotás speciálisan a prágai Nemzeti Galéria számára készült, felállítását az utóbbi napokban maga a művész vezette és felügyelte. A mintegy 70 méter hosszú felfújható gumicsónakban 258 arc nélküli figura van elhelyezve, amelyek a migránsokat jelképezik, a menekülőket, akik a háborgó tengeren átkelve új életet és szerencsét keresnek a nagyvilágban. Aj Vej-vej nyíltan bírálja a nyugati politikusokat, akik ellenzik a menekülők befogadását.  A Kiállítási Palota nagytermében elhelyezett alkotás monumentalitásának hatását fokozza, hogy az egész egy hatalmas üveggömbben tükröződik. Ez azt jelzi, hogy a nyugati társadalom a menekültek személyes és családi tragédiáit csak tükröződve, döntően a médiából ismeri. Bár az eseményeket szinte élőben lehet követni, sem a nyugati politikusok, sem a polgárok, sem országaik nem képesek beleélni magukat a menekülő emberek tragédiájába – véli az alkotó.  [[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"269417","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"1084","style":"width: 600px; height: 413px;","title":"Aj Vej-vej és Jiří Fajt belenéz a hatalmas üveggömbbe, amelyben nemcsak az épület tükröződik, hanem a monumentális alkotás is","typeof":"foaf:Image","width":"1575"}}]] Aj Vej-vej azt állítja, hogy ő, mint a mai kínai rendszer éles bírálója, az ábrázolt helyzetet a saját bőrén megtapasztalta. Kína mellett az utóbbi időben egyre erőteljesebben bírálja az európai-amerikai civilizációt is, amely szerinte képtelen megérteni a világban kibontakozott humanitárius válságokat. A művész-aktivista szerint a nyugati világ általában csak önálló identitás, név és élettörténet nélküli embertelen tömegnek ismeri a menekülteket.  „A kiállítás az emberiség mai helyzetének sokrétű epikai ábrázolása, a művész erkölcsi nyugtalanságának kifejezése a nem szűnő, ellenőrizetlen rombolás és vérontás felett” – jelentette ki a nagy érdeklődést kiváltó alkotás kiállításának megnyitóján Jiří Fajt, a prágai intézmény igazgatója. 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?