Megfejtették a horrorfilm képletét

Végy egy elszigetelt helyszínt, egy baljós előjelet, egy üldözési jelenetet meg némi fröcskölő vért, és kész is a tökéletes horrorfilm egyenlete.

Végy egy elszigetelt helyszínt, egy baljós előjelet, egy üldözési jelenetet meg némi fröcskölő vért, és kész is a tökéletes horrorfilm egyenlete. Egy tudóscsoport nemrégiben megkísérelte algebrailag megmagyarázni a megmagyarázhatatlannak tűnőt, matematikai formulát alkottak arra, hogy mitől lesz jó egy ijesztgetős film.

A londoni tudóscsoport Anna Sigler matematikus vezetésével két hetet töltött a horrorkánon legnagyobbjainak kiválogatásával. Beválogatták a legjobbak közé Az ördögűző című filmet, A texasi láncfűrészest és A bárányok hallgatnak című alkotást is.

Arra jutottak, hogy az izgalom négy lényegi dologból ered: a félelmetes zenéből (es), az ismeretlenből (u), az üldözési jelenetekből (cs) és a csapdába esős jelenetekből (t).

Mivel az izgalom nélkülözhetetlen egy jó horrorhoz, a képlet rá vonatkozó részét négyzetre kell emelni, mielőtt még a sokkolást hozzáadnánk az egyenlethez (s).

Az angol rövidítésekre épülő egyenlet a következő: (es + u + cs + t) a négyzeten + s + (tl + f)/2 + (a + dr + fs) + sinx - 1 = tökéletes horror. A képlet alapján kihozták, hogy a Jack Nicholson főszereplésével, Stephen King regénye nyomán készült Ragyogás című film az ideális horror. Stanley Kubrick 1980-as alkotásában az izgalom állandóan fokozódik az előérzetek és a múltbéli események bevillanásai miatt, ezért Nicholson filmje tökéletes példa a képletre.

A tudóscsapat rájött, hogy ha egy mozi igazán ijesztő akar lenni, valószerűnek kell lennie. A képlet második felében azért adják össze a való életet meg a fantáziát, és osztják el kettővel, hogy megkapják a kettő közötti arany középutat, vagyis ne rugaszkodjon el a film túlságosan a valóságtól, de ne legyen túl földközeli se.

Az is jót tesz a horroroknak, ha időnként néhány szereplő (a) egy elszigetelt helyen reked (fs), miközben a villany le van kapcsolva (dr). Szép példája ennek a fogásnak Alfred Hitchcock Psychójának egyik jelenete.

A sztereotipikus jellemek és a túl sok alvadt vér viszont nem használ a filmeknek, ezért jön be a képletbe a (sinx - 1). „Steven Spielbergnek A cápában sikerült belőnie az optimális szintet. A néző pont elég vért látott ahhoz, hogy féljen a nagy fehértől, de nem eleget ahhoz, hogy érzéketlenné váljon iránta.”

A képlet tehát szavakkal a következőképpen néz ki: (zene + ismeretlen + üldözés + csapda) a négyzeten + sokkolás + (valóság + fantázia) osztva kettővel + (néhány szereplő + elszigetelt hely + sötétség) + sinx-1 = tökéletes horrorfilm. (o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?