Sem a friss alkotások, sem az elmúlt egy év külföldön nyert díjainak számát tekintve nem panaszkodhat a magyar filmszakma: a gazdag termés mindkét ágon kimondható.
Még pár nap, és jönnek a Rokonok
A január 31-én kezdődő és február 7-ig tartó 37. Magyar Filmszemlén huszonnégy játékfilm, negyven dokumentumfilm, valamint huszonnyolc kísérleti és kisjátékfilm indul a versenyben. Mint minden évben, az idei nyitóünnepségen is kiosztanak néhány életműdíjat. Agárdy Gábor színművész sajnos személyesen már nem veheti át a díjat, A gyertyák csonkig égnek című Márai-regény tévéfilmváltozatában, Iglódi István rendezésében viszont láthatja őt a szemle közönsége. Életműdíjat kap Dargay Attila is, aki Gusztáv-sorozatával, Pom-pom meséivel és A nagy ho-ho-horgásszal vált ismertté, Szaffijával pedig elismerő oklevelet nyert Los Angelesben. Ugyancsak animációs filmrendező kapja A Mozgókép Mestere címet: Nepp József, aki társalkotója volt a népszerű Gusztáv-sorozatnak és a Mézga Aladár különös kalandjainak.
Az idei szemle első két napja a dokumentumfilmé lesz, s csak ezt követően kezdik el a játékfilmek vetítését a Millenáris Központban, a mamut bevásárlóközpont termeiben és az Uránia mozipalotában. Janisch Attila, a szemlebizottság elnöke kiemelte: bemutatkozási lehetőséget teremtettek egy új műfajnak, a „videodiscónak” is, jövőre pedig a Trafó mozgásszínházi filmprodukcióit és a Műcsarnok videoinstallációit is besorolják a programba. A négyfős játékfilmes zsűrinek most először külföldi tagja is lesz, hiszen nem egy alkotás nemzetközi koprodukcióban készült.
A huszonnégy versenyfilm mellett tíz játékfilmet információs szekcióban láthatnak majd a nézők.
Nyitófilmként Szabó István rendezését, a várva várt Rokonokat vetítik, amely csaknem 500 millió forintból készült Csányi Sándor, Tóth Ildikó és Eperjes Károly főszereplésével, s többek között Molnár Piroska, Pindroch Csaba, Marozsán Erika, László Zsolt, Oleg Tabakov és Jiří Menzel részvételével. Több éves szünet után jelentkezik Bacsó Péter (De kik azok a Lumnitzer nővérek?) és Incze Ágnes (Randevú), elkészült a „hukklés” Pálfi György új filmje, a Taxidermia, s Hajdú Szabolcs tornászokról szóló Fehér tenyere. Gárdos Péter, aki tavaly A porcelánbabával aratott komoly szakmai sikert, most Az igazi Mikulással, Tímár Péter A herceg haladékával, Mundruczó Kornél a Johannával, Kapitány Iván a Kútfejekkel száll ringbe.
Az elsőfilmes rendezők között olyan nevek szerepelnek, mint az eddig színészként ismert Bagó Bertalan (Vadászat angolokra), Bollók Csaba (Miraq), a rendezést Londonban, forgatókönyvírást pedig Los Angelesben tanult Goda Krisztina, akinek Csak szex és más semmi című vígjátékát már nagy sikerrel vetítik a mozik. A történet két főhőse két harmincas barátnő. Egy csinos színházi dramaturg (Schell Judit) és egy nem kevésbé vonzó színésznő (Dobó Kata), akik testi-lelki-szellemi értékeiket villogtatva keresik az igazit. Aki el is jön egy ifjú amorozó (Csányi Sándor) alakjában, ám a nagy egymásra találásig hosszú és bizony hepe-hupás út vezet.
Közönségdíjban már most részesülhetne a film, de hogy miképpen dönt a szakmai zsűri, s hogy határvonalat húz-e művészfilm és közönségfilm között, az majd az elkövetkező napokban fog kiderülni.
Egy biztos: a magyar film, nagy erőfeszítések árán, kijutott a kátyúból. Harmincnégy alkotás egy év alatt nem kis teljesítmény. De mint tudjuk: nem a mennyiség, a minőség a fontos. A végső „diagnózisra” pedig még várnunk kell egy kicsit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.