Kassa. Tegnap délután leplezték le II. Rákóczi Ferenc szobrát a Rodostói ház előtt, a Hóhérbástya udvarában. A szoboravatás annak az ünnepségsorozatnak a része, amelyet a Habsburg-ellenes szabadságharc vezetője és bujdosótársai földi maradványai hazahozatalának 100. évfordulója alkalmából rendeznek.
Leleplezték Rákóczi szobrát
A szobor alkotója, Győrfi Sándor karcagi szobrászművész a diplomáciai megoldásokra törekvő, a harchoz csak végső esetben folyamodó fejedelmet ábrázolta, ezért is került Rákóczi mellé a tollat és iratokat tartó, letakart állvány. Rákóczi, az „elárult szabadságharc vesztese” egyik kezével irataira mutatva, másikkal kardját fogva néz a látogatókra a fogságát jelentő Rodostói ház pontos kassai mása előtt.
Az alkotás fogadtatásával és az elhelyezés műszaki előkészítésével Győrfi Sándor szobrászművész és Czékmán Imre főkonzul egyaránt meg volt elégedve. „Köszönetet kell mondanom a magyar kormány és az állam nevében, hogy Kassa város másodszor is befogadta Rákóczit” – mondta Czékmán Imre, utalva a fejedelem hamvainak száz évvel ezelőtti hazaszállítására.
A szobor a magyar állam ajándékaként érkezett, a szállítás költségeit szintén az ajándékozó fél állta. Az elhelyezéshez szükséges daru nyolcezer koronás órabére még tárgyalások alapját képezi, nem tisztázott, kit terhel majd, ám Eugen Čuňo polgármester-helyettes szerint a város készen áll ennek a problémának a megoldására.
A szoboravató ünnepségen a város megbízott főpolgármestere, František Knapík és Zdenko Trebuľa megyefőnök mellett Bíró Ágnes, a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériumának államtitkára, valamint Vass Lajos, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára mondott ünnepi beszédet. Mindannyian kiemelték Rákóczi szabadság iránti vágyát, melyért családját, vagyonát, rangját áldozva kiállt, hogy népének nemzetiségre való tekintet nélkül megszerezze ezt a hőn áhított kincset. Az ünnepségről nem hiányzott a tárogató hangja sem, a korhű zenét pedig korhű jelmezek egészítették ki.
A nagyszámú ünneplő tömegben a Szlovák Nemzeti Párt maroknyi lelkes híve is ott ácsorgott, és a szoborleleplezés pillanatában néma „ellentüntetésbe ment át” nemzetiszín zászlókat és „Elutasítjuk őseink hóhérjának emlékművét”, valamint „Köszönjük a magyar irredentáknak a trójai falovat” feliratú transzparenst szorongatva. Komolyabb incidensre azonban nem került sor.
A szoborátadás és koszorúzás után ünnepi hangverseny következett a kassai Állami Színházban. A közönség a budapesti Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekart hallhatta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.