Kritikusai szerint egy baloldali Leni Riefenstahl

Moore korábbi műve, a Kóla, puska, sült krumpli, amiért tavaly megkapta a legjobb dokumentumfilmért járó Oscart óriási vihart kavart a világban. Egyesek kritikátlanul ünnepelték, mások csúsztatással, sőt, hazugsággal vádolták.

Moore korábbi műve, a Kóla, puska, sült krumpli, amiért tavaly megkapta a legjobb dokumentumfilmért járó Oscart óriási vihart kavart a világban. Egyesek kritikátlanul ünnepelték, mások csúsztatással, sőt, hazugsággal vádolták. Seres László, a Népszabadság publicistája szalonkommunistának nevezte Moore-t, s felteszi a kérdést: Soha nem fogjuk megtudni: hogyan létezhetnek hazugságok egy Oscar-díjas dokumentumfilmben? Az alábbiakban egy tavaly megjelent írásából idézünk:

A művel kapcsolatban itthon itt-ott felhívják a figyelmet a szerző „elfogultságára”, tetten érhető, ám szimpatikus politikai elfogultságára; de ez is csak azt a látszatot erősíti, hogy a film témafelvetése, prezentálása, dokumentációja alapvetően rendben van. Holott nincs. Michael Moore-ral természetesen nem az a probléma, hogy elfogult, hogy gyűlöli Bush-t, az iraki háborút és az amerikai fegyvertartási szabályokat. Mindehhez joga van, ahogy joga volt botrányt csinálni az Oscar átvételénél is, minősíthetetlen szavakkal illetve az elnököt és háborús politikáját. Michael Moore-ral az a probléma, hogy a filmjében visszatérően, tudatosan hazudik. Fontos hangsúlyozni, hogy Moore nem egyszerűen felületes: birtokában vannak a valós információk, ám azokat elhallgatja, a hanganyagokat manipulálja, a többi félinformációt felnagyítja, képileg eltorzítja, a riportalanyokat megalázza, majd mindezt pontatlanul dokumentálva, vicces kis rajzfilmbetétekkel fűszerezve, beszerkeszti egy előre eltervezett mondanivalóba. Emiatt nevezik őt kritikusai „baloldali Leni Riefenstahlnak”, ami súlyos aránytévesztés, hiszen Riefenstahl (a hitleri idők dokumentaristája – a szerk. megj.), bármilyen volt is a világnézete, filmtörténetileg jelentős személyiség. A londoni Times, a Forbes magazin, a Wall Street Journal és még számos lap cikkei, két teljes honlap és egy készülő dokumentumfilm is állítja: Moore manipulálta a filmjét, de annyira, hogy az már fictionné változtatta az Oscar-bizottság documentary kategóriáját. Az interneten ezért külön honlapon elérhető petíció (revoketheoscar. com) követeli: vonják vissza Moore-tól a legjobb dokumentumfilmnek járó rangos elismerést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?