A klarinéton játszó Lugosi Dániel Ali,a Virtuózok 2014-es első évadának abszolút győztese tíz évvel később ismét győzelmet aratott (Fotó: MTI)
Indul a Virtuózok jubileumi évada
Tizedik évadához érkezett a Virtuózok című, magyar fejlesztésű nemzetközi komolyzenei tehetségkutató verseny, amely gyerekek és fiatalok ezreinek nyújtott már bemutatkozási lehetőséget, és visszacsempészte a klasszikus zenét a képernyőre.
Már 2014-es indulásakor a magyar közmédia egyik legnézettebb műsora lett, négy évvel ezelőtt pedig kilépett a nemzetközi porondra. Ma már Európa-szerte milliók követik a fiatal muzsikusok előadásait. A tizedik évadban is azokat a fiatalokat keresik, akik szeretnék összemérni tudásukat más országok tehetségeivel. A program kivételes alkalmat teremt a versenyzők számára, hogy világszerte elismert zsűritagok előtt mutathassák be tehetségüket, emellett lehetőséget kínál a műsor sztárjai és felfedezettjei számára, hogy közös fellépéseken kápráztassák el a közönséget.
„Célunk a klasszikus zene széles körű megismertetése. Sajnos kihalófélben van a tradíció, hogy opera- vagy koncertbérletet vesz a család, és együtt elmennek egy-egy előadásra. Ma rengeteg inger és benyomás éri a gyerekeket, és a klasszikus zene csak egy a sok közül, amelyet alig ismernek. Pedig számos tudományos kutatás bizonyítja, hogy a memóriafejlesztésben, az érzelmi intelligencia fejlődésében és az agresszivitás leküzdésében is segít a komolyzene“ – mondta Peller Mariann, a Virtuózok alapítója és producere, hozzátéve, hogy mára sikerült új megközelítésbe helyezniük, trendivé tenniük a klasszikus zenét.
Az idei évad kiemelt figyelmet fordít a határon túli magyar fiatalok támogatására. Számukra külön válogatókat szerveznek, amelyeket a lakóhelyükhöz közel eső helyszíneken tartanak. A legjobban teljesítők különdíjakban részesülnek, és lehetőséget kapnak a nemzetközi műsorban való szereplésre.
Idén a magyar fiatalok mellett Ausztria, Montenegró, Szerbia és Szlovénia tehetségei versengenek egymással a fődíjért és az abszolút győztes díjáért. A versenyre jelentkezőknek egy klasszikus zenemű előadását bemutató, legfeljebb hat hónapos videót kell feltölteniük, valamint ki kell tölteniük a jelentkezési lapot. A repertoárban három zeneszerző művének kell szerepelnie, ezek közül az egyiknek magyar szerzőtől kell származnia. A jelentkezési határidő 2024. december 27. éjfél. Idén két korcsoportban várják a jelentkezéseket: 6-14 évesek, valamint 15-21 évesek (énekesek esetén 24 éves korig).
A Virtuózok nemcsak televíziós produkció, hanem egyedülálló tehetséggondozó program, amely már számos fiatalnak nyitott utat a nemzetközi karrier felé. Ráadásul olyan edukációs programot valósít meg, amely felzárkózási esélyt ad a lehetőséghez nem jutó ifjú művészeknek, és rajtuk keresztül egész közösségek érezhetik sajátjuknak és lehetnek büszkék növendékeik, településük sikerére.
Az országos válogatók nyertesei pénzjutalmat, különdíjakat és rangos fellépési lehetőségeket kapnak. A nemzetközi győztesek emellett világszínvonalú művészek - például Andrea Bocelli, Plácido Domingo vagy a szívtipró csellóművész, Hauser - oldalán léphetnek fel. A zsűri nemcsak győztest választ, hanem biztosítja, hogy minden versenyző, aki bejut a műsorba, már nyertesnek érezhesse magát. A fiatalok a résztvevő országok nézői előtt is bemutatkozhatnak, így értékes tapasztalatokat és elismerést szerezhetnek.
A korábbi évadok során megismert tehetségek több koncerten bizonyították képességeiket a világ legnagyobb színpadain. A 2017-ben, nyolcévesen feltűnt pozsonyi hegedűs, Gertler Teo például már Andrea Bocellivel is fellépett, az érsekújvári Fekete Tamás (zongora) 2018-ban a nagyok döntőjébe került, 2020-ban pedig itt ismerthettük meg a furulya ifjú virtuózát, Marosz Ajnát, aki a műsor egyik győztese lett. A többiek közül Abouzahra Amira és Mariam Plácido Domingo vezényletével szerepelt többek közt Dániában és Ausztriában. Balázs-Piri Soma és Lugosi Ali a londoni O2 Arénában játszott Hauser társaságában 20 ezer fős közönség előtt.
A Kis Virtuózok Alapítvány segítségével többen eljutottak az Egyesült Államokba, Kínába, Japánba, Szingapúrba és Dubaiba is. Ez az alapítvány a műsor után is segíti a legjobbakat, hangszervásárlással és fellépések szervezésével, ami tényleg egyedülálló a zenei tehetségkutatók világában.
A műsor készítői szerint a Virtuózok hozzájárult a zeneiskolai jelentkezések számának növekedéséhez is. Épp ezért a jubileumi évadban a legjobban teljesítő határon túli versenyzők tanárai is reflektorfénybe kerülnek: a művészeti bizottság közülük is kiválasztja és díjazza a legjobb pedagógust, aki egymillió forintos jutalomban részesül.
Részletes információkat a következő címen találnak az érdeklődők: https://virtuozok.hu/jelentkezesi-felhivas/
Az 50 ezer euró összdíjazású versenyen minden évben országonként egy-egy győztest avatnak, emellett számos különdíj is gazdára talál.
Plácido Domingo, a zsűri elnöke a tavalyi évad végén záróbeszédében elmondta, hogy a világon sehol nincs a Virtuózokhoz fogható kulturális, tehetséggondozó projekt.
Nagyon boldog és büszke vagyok, hogy ennek részese lehetek, és figyelemmel kísérhetem a fejlődéseteket. Óriási felelősség ez számunkra, a zsűri tagjai számára, de rajtatok is nagy felelősség nyugszik, hiszen ti vagytok a klasszikus zene jövője
– fogalmazott a világhírű operaénekes, akinek olyannyira szívügye lett a Virtuózok, hogy a műsor főcímenéjét is ő szerezte.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.