<p>A Komáromi Jókai Színház és jogelődje: a MATESZ 60. évadára megjelent soványka ünnepi kiadványban Tóth Tibor színidirektor leszögezi: a jubileum arra kötelezi a társulatot, hogy újra meg újra harcba szálljon a minőségért, a nemzeti tradíciókért – és a közönségért is.</p>
Hinni vagy nem hinni (a Színházban)
Ha az ember színházi profilról és lehetőségekről, az illúziókról és a valóságról akar társalogni, akkor egy-egy teátrum dramaturgjának ajtaján tanácsos kopogtatni. Már csak azért is, mert ő az a személy, aki a művészbejárón bévül, de a színpadon kívül végzi napi munkáját. Nyilván e „lebegő” helyzet valamennyi kézenfekvő kétségével. Így tulajdonképp az sem meglepő, ha a dramaturg egy, már évekkel ezelőtt nyomdafestéket látott vallomásában kétféle érzés lüktet. Ahogy ő írja ott: a „dejóhogyidetartozom” eufóriája és a „nemtudommiértelme”-féle kétségbeesés. Erről beszélget egy előadás nélküli sima próbanapon – tágabb összefüggésekben – a riporter Varga Emesével, a Komáromi Jókai Színház dramaturgjával. Nem bánta meg, hogy a bakfiskori terveitől eltérően mégsem fiskális, hanem dramaturg lett? Napjainkban befutott jogásznak lenni akár kész aranybánya is lehet...Egzisztenciálisan biztosan más, bár nem hiszem, hogy mondjuk az ügyvédi pálya tényleg nekem való lett volna. Ellenkezőleg, azt gondolom, nem vagyok itt rossz helyen. Persze, az más kérdés, hogy a körülmények milyenek, s azokban milyen lehetőségek vannak. Mert most nemcsak gazdasági, hanem morális és értékválság is van. Ennek nem csupán a színház, hanem a kultúra egésze issza meg a levét. Mégsem gondolom, hogy tévesen választottam volna pályát.A teljes interjút a keddi Új Szóban olvashatják!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.