Jelenet a filmből (Képarchívum)
Fogságban az elmegyógyintézetben
Sokat nyüzsgő, sokat kérdező, kritizáló, kellemetlen embereket „süllyesztettek el” elmeszociális intézményekben a 60-as, 70-es években Magyarországon. Voltak, akik életük végéig ott maradtak, vagy tényleg belebololdultak a körülményekbe. Róluk készült az M5 csatornán ma este látható film.
Az Elsüllyesztve című, játékfilmes elemekkel tűzdelt dokumentumfilm a politikailag veszélyesnek ítélt emberek megtörésére alkalmazott módszereket mutatja be. A középpontban Szépvölgyi Aliz és Hajnóczy Péter kapcsolata áll. A filmben Szépvölgyi Aliz A humánum nevében című önéletrajzi regényén keresztül mutatják be az elmeszociális intézményekben élők sorsát.
„Aliz művelt, egyedülálló nő volt, aki nem érezte jól magát a gyárban, ahol dolgozott, sem a korban, amelyben élt. 1969-ben erős nyomásra szociális otthoni elhelyezését kérelmezte, átmeneti időre. Vállalata a Zalaapátiban működtetett elmeszociális otthonba utalta, ahonnan nem térhetett vissza, évekig állt kezelés alatt ott, majd Szentgotthárdon” – olvasható az alkotók közleményében. Mint írják, akkoriban dolgozott az intézetben az „embermentő“ szakember, Kiss-Vámosi József doktor, neki és feleségének sikerült megmentenie Alizt.
Hajnóczy Péter író 1964-ben került a Kádár-diktatúra fogdájába, mert ittas állapotban letépett egy vörös zászlót. A vele együtt raboskodó Krassó György mutatta be neki az embermentő orvost. A találkozás irodalomtörténeti jelentőségű, hiszen Hajnóczy Péter így jutott el Szépvölgyi Alizhoz. A nehéz sorsú nő történetét írta meg nagy port kavart szociográfiájában, az Elkülönítőben, amely 1975-ben jelent meg a Valóság folyóiratban. Ebben a magyarországi „elmedarálót“, a tágabb értelemben vett politikai vagy kádári pszichiátria rendszerét mutatta be.
Az M5 kulturális csatorna saját gyártású filmje ma 21 órától látható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.