MTI-HÍRBudapest. Elhunyt 67 éves korában Halmos Béla Széchenyi-díjas népzenekutató, előadóművész.
Elhunyt Halmos Béla népzenekutató
MTI-HÍR
Budapest. Elhunyt 67 éves korában Halmos Béla Széchenyi-díjas népzenekutató, előadóművész. Csütörtökön budapesti otthonában váratlanul érte a halál.
Halmos Bélát az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Hagyományok Háza és a Hagyományok Háza Baráti Köre saját halottjának tekinti.
Halmos Béla 1946 június 4-én Szombathelyen született. 1970-ben szerzett építészmérnöki diplomát a Budapesti Műszaki Egyetemen. Zenei tanulmányait komolyzenével kezdte, hegedülni és brácsázni tanult, 1969-ig játszott amatőr együttesekben.
1969-től előbb a Sebő-Halmos duó, majd a Sebő együttes alapító tagjaként az énekelt versek és a népzene előadóművészeként szerepelt nemcsak Magyarországon, hanem szinte minden európai országban, valamint Amerikában, Kanadában, Kubában és Japánban is.
Népzenével – főként a hegedűn játszott többszólamú népi tánczenével – a táncházmozgalom indulása (1972) óta foglalkozik. Népzenekutatóként is dolgozik, gyűjtött – a magyar mellett – szlovák, ruszin, román, zsidó és cigány népzenét is. Egy széki vonósbanda anyagát feldolgozva elkészítette az első zenekari monográfiát, ezzel 1987-ben megszerezte a zenetudományok kandidátusa fokozatot.
1992-ig az MTA Zenetudományi Intézetének főmunkatársa volt.
Kiemelkedő szerepet játszott abban, hogy 2011 novemberében a magyar táncház módszer felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára, csaknem három évtizeddel azután, hogy – Novák Ferenc, Sebő Ferenc, Halmos Béla és Martin György közreműködésével – 1972. május 6-án Budapesten megnyílt az első táncház.
A kezdetektől fogva részt vett a Zeneakadémia népzenei tanszékén az oktatásban. Tanfolyamok vezetőjeként és hegedűtanárként több száz muzsikust tanított. Mint népzenei szakértő létrehozta és vezette a Táncház Archívumot a Hagyományok Házában.
2012-ben a Népművészet Mestere díjjal, 2013-ban Széchenyi-díjjal tüntették ki a magyar népművészeti örökség ápolásáért, a népzeneoktatás megszervezésében való tevőleges részvételéért, a Táncház Archívum létrehozásáért, a hagyományok megőrzésében és továbbadásában meghatározó jelentőségű, a szellemi kulturális világörökség részét képező táncházmódszer megalkotásáért és elterjesztéséért, rendkívül sokrétű tevékenysége elismeréseként.
2013 májusában a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagjai közé választotta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.