A francia divatikon 120 éve született

dd

Százhúsz éve, 1905. január 21-én született Christian Dior, az egyik legismertebb francia divattervező, aki többek közt Eva Perónt, Marlene Dietrichet és Grace Kellyt is öltöztette, és akinek munkássága a mai napig hatással van a divat világára.

A normandiai Granville-ben született egy gazdag család öt gyermeke közül másodikként. Szülei diplomatának szánták, őt azonban kiskorától csak a divat érdekelte. Végül műkereskedő lett, többek között Picasso, Dalí és Jean Cocteau műveit árulta, akikkel barátságot is kötött. A nagy gazdasági válság idején be kellett zárnia galériáját, jobb híján lapoknak készített divatrajzokból, kalaptervekből élt. 1938-ban alkalmazta őt Robert Piguet divatháza. A második világháború elején Dél-Franciaországban teljesített katonai szolgálatot, majd visszatért a német megszállás alatt álló Párizsba, ahol a jóval ismertebb Lucien Lelongnak dolgozott. 

1946-ban Marcel Boussac textilgyáros egy neves divatház kollekciójának megalkotását akarta rábízni, de a felettébb öntudatos Dior csak saját neve alatt vállalta ezt, így nyílt meg 1947-ben az első Dior üzlet Párizsban. Rögtön első bemutatója hatalmas szenzáció lett. A kifutón olyan hosszú szoknyákat, bő felsőket és a női vonalakat hangsúlyozó ruhákat vonultatott fel, amelyekkel az elegancia és a nőiesség visszakerült a divatba és a ruhásszekrényekbe. Ez a New Look nevű kollekció alapozta meg a márka évtizedeken át tartó sikerét, és természetesen az 1950-es évek divatját is. 

Dior sikerének titka az volt, hogy megérezte: a nők a háborús évek merev, férfias vonalai után eleganciára vágynak. Ezután évente újabb kollekciókkal rukkolt elő. Sokan nem is tervezőnek, hanem egyenesen művésznek tartották, és alig tíz év alatt ismét divatnagyhatalommá tette Franciaországot, a párizsi divatot. 

Az üzlethez is kiváló érzéke volt, már 1947-ben kölnivel rukkolt elő, amely a Miss Dior nevet kapta húga, Catherine tiszteletére, aki a háború alatt részt vett az ellenállásban és ezért koncentrációs táborba került. A parfümmel a divatház minden termét befújták, hogy a hölgyek orrában maradjon az illat, Dior ezután az árukapcsolás mestereként minden kollekciójában egy modellt valamelyik parfümjéről nevezett el. Ez ügyes húzás volt, mert a méregdrága ruhákat kevesen engedhették meg maguknak, míg a kölnikhez sokan hozzájuthattak. Dior és partnere, Jacques Rouet a divatszakmában az elsők között adták „koncesszióba" termékeiket, már 1948-ban elkezdték a CD emblémával ellátott harisnyák, nyakkendők, parfümök, ruhák és kiegészítők, órák, ékszerek gyártását. 

A Dior első New York-i butikja 1949-ben nyílt meg, ezt világszerte újabb és újabb üzletek követték, Dior asszisztense az első három évben Pierre Cardin volt, aki 1950-ben önállósította magát. 1953-ban alkalmazta az akkor alig 17 éves Yves Saint Laurent-t, akit hamarosan utódának nevezett ki. 

Dior, akinek arcképe 1957-ben a Time magazin címlapján is megjelent, az év őszén az olaszországi Montecatini Terme fürdővárosba utazott pihenni. Október 24-én harmadszor is szívrohamot kapott és 52 évesen meghalt.

A Christian Dior luxusipari holding jelenleg az LVMH divatcsoport anyacége, amely még mindig évről évre növelni tudja nyereségét. Párizsban a Montaigne sugárúton található híres Dior-divatházat és múzeumot nemrégiben felújították, 2022-ben nyitották meg újra. A kibővített Dior-komplexum tízezer négyzetméteren terül el, a mellette lévő La Galerie Dior múzeum pedig a márka történetét mutatja be az 1940-es évektől a korabeli ruhákkal együtt, de ott látható a Dior íróasztala, és egy eredeti próbafülkét is kiállítottak. 

Az elmúlt években Párizsban, Londonban és New Yorkban is láthatta a közönség Az álmok tervezője című kiállítást, amely a Dior-ház történetét mutatta be. Gyermekkori otthonában múzeumot rendeztek be. Tavalyelőtt magyarul is megjelent életrajzi kötete Marie-France Pochna tollából. Tavaly debütált az Apple streaming-szolgáltatón az életéről készült The New Look című sorozat. A patinás divatház idei új kapszulakollekciója is a márka alapítója előtt tiszteleg, aki korai halála miatt csak tíz évig vezethette a nevét viselő divatházat, mégis máig ható életművet hozott létre. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?