Fotó: Bach Máté
Megalapították az Esterházy Irodalmi Díjat

Április 14-én lett volna hetvenöt éves a kortárs magyar prózairodalom egyik legfontosabb alakja. Az évfordulóval kapcsolatban jelentették be az elismerés létrehozását, illetve azt is, hogy alkotóház készül Esterházy Péter otthonából.
Irodalmi díjat alapított az Esterházy Magyarország Alapítvány a magyar nyelven kiemelkedő értéket alkotó kortárs irodalmárok elismerésére. „Egy rangos, magas presztízsű, ugyanakkor független díjat akartunk létrehozni, és ezek a szempontok vezéreltek minket a díjazás menete, valamint a zsűri összetétele vonatkozásában is“ – mondta Béres István, az Esterházy Magyarország Alapítvány kuratóriumi tagja az április 14-i sajtóeseményen. A történelmi Esterházy család kulturális örökségét ápoló szervezet célkitűzése olyan rangot adni az Esterházy Irodalmi Díjnak, hogy az a közeljövőben Magyarország vezető irodalmi elismerésévé válhasson.
Ebben az évben Kiss László író, szerkesztő, tanár, Mácsai Pál színművész, Dr. Margócsy István irodalomtörténész, Mora Terézia író, forgatókönyvíró, műfordító, Veiszer Alinda újságíró, szerkesztő választja ki a frissen alapított Esterházy Irodalmi Díj nyertesét. A zsűri minden esztendőben egy, az irodalom tágan értett területén működő alkotót állít példaként a magyar nyelven olvasó közönség, Európa és világ elé.
Az Esterházy-díjat minden évben az az író vagy költő kapja, aki az előző naptári esztendőben a legkiemelkedőbb olyan művet – ez lehet regény, versgyűjtemény, esszégyűjtemény vagy színdarab – adta közre, „amely humanista világlátásával, szabadságtörekvéseivel, felelős szeretetével, feddhetetlen jóakaratával és nyelvi igényességével járul hozzá ahhoz, hogy Magyarország, Európa és az egész világ jobb hellyé váljék”.
Az Esterházy Irodalmi Díjra idén Biró Zsombor Aurél Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek című regénye; Borsik Miklós Futárlíra című verseskötete; Darvasi László Neandervölgyiek I-III. című regénye; Grecsó Krisztián Apám üzent című regénye; Kiss Judit Ágnes A vén fegyverkovácsné plasztikai sebészhez fordul című verseskötete; Simon Márton Hideg pizza című verseskötete; valamint Szűcs Teri Visszatért hozzám az emlékezet című könyve a jelölt. A nyertest ősszel jelenti be a zsűri. A díj egyrészt Kelemen Zénó szobrászművész Aposztróf/Idézőjel című alkotása, másrészt egy tízezer eurós pénzügyi támogatás.
Szintén az író meg nem élt hetvenötödik születésnapja kapcsán jelentették be annak az alkotóháznak a létrejöttét, amely fordítók és külföldi szerzők számára biztosít majd rezidenciaprogramot, és irodalmi eseményeknek is otthont ad. Az alkotóházat Esterházy Péter író egykori otthonából alakítanak ki Budapest III. kerületében.
Az alkotóház működtetésére létrehozott Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza alapítvány hétfői közleménye szerint a rezidenciaprogram elsősorban a magyar irodalmat idegen nyelvekre fordító művészeknek szól majd, másodsorban olyan külföldi szerzőknek, akiknek éppen kötetük jelenik meg magyarul.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.