Pontyfogás a Klotild-palota homlokzatáról

buda

A Labrosse Dániel képzőművész rajzaival és Farkas-Zentai Lili újságíró szövegeivel készült Buda + Pest by Labrosse című album/mesekönyv olyan, mintha Richard Scarry Tesz-Vesz város című klasszikusát pop-art figurák lepték volna el. 

A borítón elhelyezett szövegbuborék fergeteges böngészőnek ígéri a Buda + Pest by Labrosse elnevezésű, magyar és angol nyelven is elérhető kötetet, amely a HVG Könyvek Junior gondozásában, a tavalyi év végén jelent meg. Szinte kézbe sem lehet venni, olyan esetlenül nagy: szélesebb és magasabb, mint egy A4-es papírlap; ezenfelül nem több harminc-harminckét oldalnál. Mégsem lehet félvállról beszélni róla, mert Labrosse Dániel képzőművész, a könyv illusztrátora egyenletes színvonalú, precíz és mérhetetlenül fantáziadús munkával hozta létre.

Budapestnek huszonhárom kerülete van, Labrosse ezek közül tízet választott ki. Nem is konkrét kerületekben gondolkozott, hanem megrajzolta a magyar főváros térképét, eltérő színekkel jelölte az egyes városrészeket, majd bejelölt rajtuk tizenkét helyszínt. Ezekről mesél a Népszavának adott korábbi nyilatkozatában „zajos városképként” aposztrofált rajzain keresztül: a Buda + Pest by Labrosse egy roppant sajátos Budapest-vízió, amely az újlipótvárosi Hollán Ernő és a Balzac utcák kereszteződésével indít, majd a Gellért-hegyen található Filozófusok kertjével zárul.

Van hozzá „történet” is, Farkas-Zentai Lili újságíró kanyarította a tablóképszerű oldalpárokhoz. Rövid bevezetőben elmondja, hogy létezik egy királyfi és egy királylány, a fess Buda és a csinos Pest. Nem saját találmány: Lesenyei Márta és Vadász György szobrászművészek bronzból és kőből készített szoborkompozíciója (a budavári Kilátókő-szobor, más néven Buda királyfi és Pest királykisasszony szobra) adta az ihletet, azt viszont már ő találta ki, hogy induljon ez a két óriási alak sétára a városban. Mivel valószínűleg a színes, részletgazdag városképek előbb születtek, mint a szöveg, a könyv nem követi az útjukat – helyette „különös figurák” és „furcsa lények” seregébe botlunk. Ők, akármerre tévedünk, mindenütt jelen vannak: szabályosan ellepnek és benépesítenek. Egyből ott egy fekete kutya (kicsit hasonlít El Kazovszkij ismert négylábúira), majd jön a tacskót megülő pöttöm, a tapírfejű lény, az emberfejű madár és a láthatatlan ember. 

Olyan, mintha Richard Scarry amerikai mesekönyvszerző és illusztrátor Tesz-Vesz város című könyvsorozatába csöppentünk volna, csak éppen az antropomorf állatok helyét – többek között – csodálatosan fura, meseszerű lények, hipszter alakok és életre kelt növények veszik át. (Nem csak a formák és a jelenetek, hanem a színek is eltaláltak; a chilei–amerikai Labrosse Nicole, az alkotó házastársa színezőként vette ki a részét a munkából.)

A java még hátravan: egy horgász pontyot fog a Klotild-palota homlokzatán, a szemközti Matild előtt egy tizenkét végtagú izé halad, mögötte egy jégkockába fagyott pingvin, de bébidinók és bébikrokodilok sem hiányozhatnak a különös látomásból. Az Operaház felett egy cowboy szétnyitott karján madarak ülnek, az Árkád Bazárnál pedig „bulinegyedláz” tombol, amely elérte a gitárt pengető kígyót, a csőrükben szőlőt tartó madarakat és azt a gumilábú óriást is, aki az erzsébetvárosi épületek felett lépked. Belső logika szervezi a képeket, nem olyasmi, amit jobban érthetnénk annál, minthogy a francia–magyar alkotó Budapestje egy nagyon nyüzsgő, nagyon zsúfolt, a mitológiai őskáosz állapotát idéző, pop-art álomkép. Bármelyik kép bármelyik elemére nézünk, mindenen átsüt a fantázia és a játékosság.

A Buda + Pest by Labrosse száz meg száz alakot mutat meg, közülük néhányan egy-két oldal után megint előbukkannak. Így kerül a Batthyány térre az a betörő, aki előbb még a Barabás-villát próbálta kirabolni, de például a dinoszauruszok, a kutyák és a madarak is visszatérő szereplők (a gengszterkalapos béka mellett nagy kedvencem az a hat, egy kivételével szintén kalapot vagy baseballsapkát viselő madárfej, amely egy sűrű lombú fából kukucskál ki). Farkas-Zentai két-három-négysorosai rávilágítanak néhány részletre, de sokkal izgalmasabb és hasznosabb, ha mi fedezzük fel a mozgalmas város lakóit. Ha mégis a könnyebb utat választjuk, az utolsó oldalakon megnézhetjük, hol rejtőznek a kiemelt figurák a nagy egészben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?