Vészesen csökken az emberek pénzügyi tudatossága, a befektetések terén pedig az átlagosnál is rosszabbul állunk. Az ismeretek romlását még úgy sem sikerült megakadályozni, hogy az utóbbi években az elszabadult infláció miatt a közbeszédben is sokkal nagyobb tér és figyelem jutott a gazdasági kérdéseknek.
Egyre kevésbé értünk a pénzhez – soha nem látott mélypontra süllyedt a lakosok pénzügyi tudatossága
A szlovákiai lakosok pénzügyi ismeretei jócskán elmaradnak a 2025-ben elvárható szinttől, derül ki a Portu befektetési társaság legfrissebb elemzéséből. Az adatok tanulságai szerint a legnagyobb lejtmenet az invesztíciók esetében figyelhető meg. Bár a legfiatalabbak (18-26) teljesítménye az elmúlt évekhez viszonyítva sokat javult, ezen a téren mégis az idősebbek (54-65 év) bizonyultak a legműveltebbnek. Az pedig kifejezetten aggasztó, hogy a 36-44 esztendős korcsoport képviselői kifejezetten rosszul teljesítettek a tudáspróbán.
Napjaink fiatalságának összetett pénzügyi döntéseket kell hoznia, ezek pedig a jövőjükre is kihatnak. Amellett, hogy be kell állítaniuk a diákhitelük törlesztését, fel kell készülniük a családalapításra, valamint egy esetleges ingatlanvásárlásra is. Ezeken a területeken azonban kritikusan hiányos a műveltségük, ami egyebek mellett az oktatási rendszer tökéletlenségének tudható be
– mutatott rá Anetta Čaplánová, a Pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetemnek oktatója. Čaplánová úgy véli, a Portu elemzésének eredményei is azt igazolják, hogy az iskolákban sokkal nagyobb figyelmet kellene szentelni a pénzügyi kérdéseknek. Az elméleti oktatás mellett azonban elengedhetetlen, hogy a diákok gyakorlati készségeket is szerezzenek. Egy ilyen változás nélkül a szlovákiai tanulók jelentősen lemaradnak külföldi kortársaik mögött, ez pedig a későbbi, munkaerőpiaci érvényesülésüket is negatívan befolyásolhatja.
Kiugró különbségek
A lakosok nagyjából háromnegyede képes értelmezni az olyan kifejezéseket, mint az infláció, a megtakarítás és a befektetés. Összetettebb kérdések esetén azonban már bajban vannak. A kamat, a hitel, esetleg a hiteltörlesztés fogalmakat hallva többen is értelmezési gondokkal küszködnek.
Ezeket a fogalmakat mindenkinek ismernie kellene, hiszen mostanra csak elvétve találunk olyan egyént, akiknek élete folyamán soha nem lesz szüksége hitelre
– jegyezte meg Ľuboš Pavelka független közgazdász.
Az örök viszonyítási alap, Csehország ebben az esetben is maga mögé utasítja Szlovákiát. Bár enyhe romlás a cseh eredményekben is tetten érhető, szomszédaink tudásszintje még mindig jóval magasabb.
Esetükben az elmúlt évek kiugró inflációs adatai ösztönzőleg hatottak. Nagyobb figyelmet fordítanak a pénzügyi oktatásra, de nőtt a befektetések iránti érdeklődés is. Szlovákiában azonban egyáltalán nincs összefüggés az ismeretek gyarapítása és a gazdasági jelenségek között
– hangsúlyozta Martin Luňáček, a Portu ügyvezető igazgatója.
Férfiak az élen
A befektetési műveltség terén a férfiak sokkal jobban állnak, mint a nők, mivel bátrabbak és szívesebben kísérleteznek.
A hosszabb távú tendencia azt mutatja, hogy a hölgyek és az urak tudásszintje a befektetés terén hamarosan megegyezhet. Bár a nők pénzügyi műveltségi indexe idén kicsit csökkent, az elmúlt években jellemzően az volt megfigyelhető, hogy a férfiak teljesítenek rosszabbul
– magyarázta Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője.
Regionális összehasonlításban Pozsony megye végzett az élen, ami az előnyös gazdasági helyzet okán egyáltalán nem meglepő, mivel a térség munkavállalói sokkal magasabb fizetésért dolgoznak, mint az ország más részeiben élő polgárok. Ebből adódóan a főváros vonzáskörzetében forgó személyek jóval több tapasztalattal rendelkeznek a befektetések terén is. Az első hely megszerzéséhez pedig az is hozzájárult, hogy Pozsonyban az átlagnál jóval magasabb a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya.
Szerény nyugdíjak
A felmérésből az is kiderült, hogy a szlovákiai lakosok egyáltalán nem elégedettek az állam által folyósított nyugdíjak nagyságával. A válaszadók többsége 800 és 1200 euró közötti összegről ábrándozik, napjaink realitása azonban az, hogy az idősek a Szlovák Statisztikai Hivatal számításai szerint átlagosan 682,67 eurót kapnak kézhez.
Annak ellenére, hogy a jövendőbeli nyugdíjasok jelentős része úgy érzi, a juttatás aktuális összegéből képtelen lenne megélni, kevéssé jellemző, hogy az emberek tudatosan készülnek a visszavonulásukra. Pénzügyi ismeretek hiányában ugyanis nem tudatosítják, hogy szükség lehet a spórolásra, esetleg egyáltalán nem számolnak utána, mennyi pénzt is kellene félretenniük, hogy életük alkonyán se szenvedjenek hiányt semmiben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.