Egy zenei polihisztor Kassán

Kassa. „...világszínvonalú számok, érdekes, modern harmónia- és dallamkezelés, nagyon ígéretes zongorázás” – foglalta össze Szakcsi Lakatos Béla mindazt, ami Földvári Gergelyről elfér egy mondatban. A fiatal zongoraművész, zeneszerző és zenetanár több műfajban mozog otthonosan: saját dzsessztriója mellett igényesebb popsztároknak is ír dalokat, komolyzenei kamaradarabjai, nagyzenekarra írt művei is bemutatásra kerültek, számos zenei díj tulajdonosa, emellett improvizációt tanít és kísérleti projektekben vesz részt.

Földvári GergelyEbből a sokoldalúságból kaphatnak némi ízelítőt mindazok, akik április 27-én ellátogatnak a kassai GeS klubba. Előtte érdemes rákattitani a www. hajosalfred. hu/ foldvari címre, ez egy tartalmas, informatív honlap sok képpel és zenével. Itt található az az életrajz, amelyet végigböngészve vélhetően az idősebb zenészeknek is az az érzésük támad, hogy ráérősen punnyadva töltötték eddigi életüket, hogy leragadtak egy-egy műfajnál, elzárva magukat az „idegen” hatásoktól, illetve hogy alig mozdultak ki az országból.

Földvári Gergelyt már pelenkás korában fekete dajka ringatta Brazíliában, akihez elmondása szerint első zenei élményei kötődnek. Hétéves korától tanult zongorázni, tizennégy évesen kezdett komponálni, először zongorára és kórusra. Tizenhét éves, amikor a család Görögországba költözik, ahol érettségi után már Yorgos Trantalidis jazz-dobos együttesével készít felvételeket a Görög Rádió athéni stúdiójában. Ezután a Jeruzsálemi Rubin Zeneakadémia jazz-zongora szakos hallgatója, majd a Jeruzsálemi Héber Egyetemen tanul társadalomtudományokat, illetve angol irodalmat. Szólóban és különböző formációkban zongorázik jeruzsálemi, tel-avivi, párizsi és frankfurti klubokban, majd 1993-ban megjelenik első nagylemeze „Touch Wood” címmel, amelyen a magyar zenei élet jeles előadói működnek közre. A következő évben már Bostonban találjuk, a világ legtekintélyesbb „dzsesszegyetemén”, a Berklee College of Musicon. A diplomaosztó után hazatér, és klasszikus zenét tanul. Ekkor még mindig csak 1997-et írunk, és az ezt követő időszak sem kevésbé mozgalmas Földvári Gergely életében. Papesch Péter basszusgitárossal és Borlai Gergő dobossal megalapítja trióját, tanít a padovai zeneakadémián, filmzenét és kórusművet ír, létrehozza a Hajós Alfréd Társaság Közhasznú Egyesületet, egy oktatási CD-ROM zenei munkálatait vezeti, különböző műfajú stúdióalbumok producere és zenei rendezője. Részt vesz egy izgalmas kalandban is: Vészi Tamás festőművészszel közösen improvizálnak, egyikük a vászon előtt, másikuk a zongora mögött „A rögtönzés művészete” címmel.

Akiknek pedig mindez kevésnek tűnik, azok Földvári lírai szocio-fotóit is megtekinthetik a következő címen: www. pontiflex.blogspot.com.

A csütörtöki kassai koncert a Magyar Köztársaság Kulturális Intézetének társszervezésében valósul meg, kezdés este hétkor, a Földvári Gergely Trio előzenekara az Andy Belej Band.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?