Ezek a tünetek figyelmeztethetnek a közelgő agyiér-katasztrófára

agyvérzés

Sok embert, aki az alábbi tüneteket tapasztalja, 90 napon belül agyiér-katasztrófára (szélütés – sztrók vagy agyvérzés) érhet. Íme, a figyelmeztető jelek.

A fő kockázati tényező a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, az elhízás, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás. Az esetek kb. 85%-a ischémiás agyiér-katasztrófa, ami azt jelenti, hogy a problémát az agy rossz vérellátása okozza-, és kb. 15%-a agyvérzés, ami akkor fordul elő, amikor az agyban lévő egyik véredény megreped. A megelőzés és az időben történő orvosi beavatkozás kulcsfontosságú. 

Figyelmeztet a TIA 

Az agyiér-katasztrófát megélt emberek közül sokan már néhány nappal, héttel vagy hónappal előtte tapasztalják az úgynevezett figyelmeztető mini érkatasztrófát, azaz a TIA-t. De mit is kell tudni róla? 

A TIA átmeneti, ám nagyon veszélyes állapot, amely a teljes értékű agyiér-katasztrófa előfutára lehet. Dr. Ahmed Itrat, a Cleveland Clinic Akron General orvosigazgatója szerint a TIA-n átesett 5 ember közül 1 a következő 90 napban agyiérkatasztrófát szenved, ha nem kap orvosi segítséget. 

Miről van szó? 

A TIA igen hasonló az agyiérkatasztrófához, ám nem vezet maradandó neurológiai károsodáshoz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyhatjuk, hiszen az előfutára lehet egy teljes értékű esetnek, fontos hát, hogy komolyan vegyük! 

Figyelmeztető jelek 

  • egyensúly (balance): egyensúlyvesztés
  • látászavar (eyesight): kettős látásaz, homályos látás 
  • az arc lelógása (facial droop): asszimmetria, féloldali mosoly
  • kar gyengesége (arm): az egyik oldalon
  • beszéd (speech): beszédzavar, szókeresés, érthetetlen beszéd
  • idő (time): ez utalhat a hirtelen fellépő tünetekre és a mentő gyors hívására is 

Múlékony tünetek 

Nincs szigorú szabály arra vonatkozóan, hogy a TIA tünetei meddig tartanak, de általában 5–10 percig tartanak (kevesebb, mint egy órán át), de az is előfordulhat, hogy csak 30–60 másodpercig tapasztalja az illető a panaszokat. Bár a TIA tünetei átmenetiek, ám ha valakinél tünetek jelentkeznek, nem tudhatja, hogy ezek elmúlnak- e maguktól vagy sem, így nem is lehet diagnózist felállítani. Éppen ezért ilyenkor azonnali segítségre van szükség! 

Fontos a megelőzés 

TIA esetén az orvosok különböző gyógyszeres kezelést javasolhatnak. Ezek közé tartoznak az antikoagulánsok (véralvadásgátlók), amelyek csökkentik a vérrögképződés kockázatát, de javasolhatnak még trombocitaaggregáció-gátlókat a vérlemezkék összetapadásának megakadályozására. Ezeken kívül szükség lehet vérnyomáscsökkentőkre és sztatinokra is a koleszterinszint csökkentése érdekében. 

A betegség megelőzésében nagy szerepet játszik az életmódváltás (dohányzás abbahagyása, az egészséges étrend követése, rendszeres testmozgás, alkoholfogyasztás minimalizálása). 

(egeszsegkalauz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?