A folyóirat legújabb száma bemutatja azokat a szerzőket, akik az idén első ízben vehették át a Posonium Irodalmi Díjat. A hazai írásbeliség szempontjából - ahogy Duba Gyula, a Kuratórium elnöke fogalmazott – akár történelminek is mondhatjuk ezt az eseményt.
Drámai erejű vallomás
A folyóirat legújabb száma bemutatja azokat a szerzőket, akik az idén első ízben vehették át a Posonium Irodalmi Díjat. A hazai írásbeliség szempontjából - ahogy Duba Gyula, a Kuratórium elnöke fogalmazott – akár történelminek is mondhatjuk ezt az eseményt. A művek megítélésében tanúsított tárgyilagosság, s a díjak alapításában mutatott nagyvonalúság egyaránt eseménnyé tette szeptember 19-ét. A lap közli a kitüntetett művekről, alkotókról elhangzott méltatásokat. Megrázó erejű az a vallomás, melyet – végrendelet jelleggel – Zvi Kolitz amerikai író fogalmazott meg a zsidóság szenvedéseiről. Hőse, Joszl Rakover a gettó fennállásának utolsó óráiban úgy beszélget Istennel, hogy közben nemcsak népe tragikus sorsára, küzdelmére emlékezik, hanem a „miért érdemes zsidónak lenni” gondolata is foglalkoztatja. Családjának tragédiáját ugyanaz a gonoszság okozta, amely a világot is a szakadék szélére sodorta.
A szépirodalmi anyagok között Tóth Judit és Tornai József verseire, valamint Nádas Péter A szabadság tréningjei című írására hívjuk fel a figyelmet. A fiatal szlovákiai magyar tollforgatók közül Szalay Adriana és Kantár Csaba versekkel, Öllős Edit pedig naplójával jelentkezik. Közli a lap Alabán Ferenc értekezését, A műfordítás– irodalmi fenomén címmel, valamint L. Erdélyi Margit tanulmányát (Auditív jegyek a tolmács-kommunikációjában). A folyóiratot Polgár Rózsa (Budapest) művei illusztrálják. (dz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.