Kalózkazettákról már mifelénk is láthatták egyesek Eli Roth Motel (Hostel) című horrorfilmjét. Bár nálunk még várni kell a hivatalos bemutatóra, ez a film itthon olyan botrányt kavart, amilyet rég nem éltünk meg filmmel kapcsolatban.
Amerikában a Motel rekordszerűen hódít.
Csöpögő vér, válogatott kínzások
Amerikában a Motel rekordszerűen hódít. A bemutatását követő első hétvégén a bevétel túlszárnyalta a költségvetést: állítólag 20 millió dollár körüli összeget söpört be, és a jegyeladási lista élén áll. Ez azért is óriási siker, mert rettentő alacsony összegből, kb. ötmillió dollárból forgatták le. Eli Roth horrorja azért is vonzhatja tömegesen a nézőket, mivel Quentin Tarantino atyáskodott felette, vagyis vállalta a producer szerepét. És hát az is nézőcsalogató lehet, hogy Tarantino állítólag minden gyengébb idegzetű nézőt óva int a Motel megtekintésétől: ilyen negatív „ajánlóra” pedig mindenki ráharap, mert kíváncsi rá, mi az, amiről a producer lebeszéli a közönséget. Ráadásul a hozzánk is eljutott hírek szerint Eli Roth alkotásáról a nyugati sajtó úgy tudósít, mint az elmúlt évek egyik legdurvább, legsokkolóbb filmjéről. Ennél jobb reklám pedig nem kell. Különösen, hogy Eli Roth fűrészlappal a kezében kampányol vértől zaftos opusáért.
Nálunk azonban nem a tocsogó vér miatt (a forgatás során hat hektoliter művért használtak el) váltott ki nemtetszést Eli Roth mozija, hanem mert ez a válogatott, brutális kínzásokat bemutató horror története Szlovákiában, egy szlovákiai kisvárosban (amely talán Pozsony vagy Pozsony külvárosa akar lenni?) játszódik. A dolog pikantériája, hogy a jeleneteket nem is szlovákiai helyszíneken, hanem egyebek közt egy Prága melletti, egykor elmegyógyintézetként szolgáló, ma használaton kívüli épületben vették fel.
Amerikai főiskolások érkeznek a filmben szereplő szlovákiai kisvárosba, akikre – ahogy a magyar sajtóban is megjelent már – „vérszomjas szlovák macák” várnak, s „a szimpatikus amerikai hősöknek velejéig gonosz gyilkosokkal kell megküzdeniük”. A Motelt beharangozó videoklipből és a film kockáit ábrázoló képekből – a látszatra is elborzasztó kínzóeszközök láttán – kiderül, hogy bizony elég gyomoremelő, borzongató jelenetekre számíthat a néző. S hogy a Motel valószínűleg kiérdemli azt a címkét, hogy „csontig ható alkotás”.
Lehet, hogy a dologból nem is kerekedett volna botrány, ám a rémálomszerű történet elején megjelenik a felirat, hogy a film valóságos eseményen alapszik. Ahogy a szinopszisban olvasható: „a Motel egybegyúrja az emberi viselkedés leghátborzongatóbb, világszerte tapasztalt eseteit”. Talán nem a legszerencsésebb, hogy a rendező e „világszerte tapasztalt esetek” filmes átiratának egyetlen helyszínt, konkrétan szlovákiai helyszínt választott. Ezért nem véletlen, hogy nálunk egyesek úgy vélekednek, a Motel rontja Szlovákia országimázsát, különösen, hogy Eli Roth a filmjében négy szlovák zeneszámmal is hitelesíteni igyekszik a helyszínt. (tébé)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.