Katalin jeligére: „Mostanában sokat hallani a zöld hályogról. Szeretném tudni, mik a tünetei, és hogyan kezelhető.”
Az elhalt idegszálak nem pótolhatók
A zárt csarnokzugú glaukóma esetében a szivárványhártya pereme nagyon közel van a szaruhártyához. Általában kisebb méretű, távollátó szemeken gyakoribb. Drámai lefolyása van. A glaukómás roham általában este kezdődik, főleg a téli hónapokban. A beteg látása ködössé, homályossá válik, és a fényforrás körül szivárványszerű karikákat lát. A kötőhártya erei kitágulnak, a szem bevörösödik. A szaruhártya homályos, a pupilla tág, fényre nem szűkül. A beteg émelygésre, hányásra és kibírhatatlan fejfájásra panaszkodik. A szemgolyó tapinthatóan kőkemény. A 12–24 óráig tartó glaukómás roham a látóideg teljes elsorvadásához és visszafordíthatatlan vaksághoz vezet.
A csarnokzug fejlődési rendellenessége már csecsemőkorban is okozhat zöld hályogot. Hároméves kor előtt a magas belnyomás következtében a szem rendkívüli mértékben kitágul, a szemgolyó megnagyobbodik. Az állandó fájdalom miatt a csecsemő sír, nyomkodja beteg szemét. A kitágult szaruhártya homályossá válik, a látóideg elsorvad. Speciális műtéti beavatkozás nélkül a gyermek megvakul.
A zöld hályog gyógyításának célja a szemnyomás csökkentése és a látáskárosodás megállítása. Sajnos az elhalt látóidegszálak már nem helyettesíthetők, ezért a látás javítása nem lehetséges. Speciális szemcseppek segítségével fokozhatjuk a csarnokvíz elfolyását (pilokarpin, Rescula, Xalatan) vagy csökkenthetjük a termelését (timolol, betaxolol, carteolol, dorsolamid). Abban az esetben, ha a gyógyszeres kezelés eredménytelen, lézeres vagy műtéti eljárás segítségével kell csökkenteni a szemnyomást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.