Anima Sound System: We Strike!

Eredetileg az elmúlt héten akartam bemutatni az Anima új albumát, aztán úgy döntöttem, várok egy hetet, hogy tökéletesen megemészthessem, mivel rendkívül összetett zenei élményt nyújtott.
Az Anima Sound System a legismertebb és legnépszerűbb magyar elektronikus együttes.

Eredetileg az elmúlt héten akartam bemutatni az Anima új albumát, aztán úgy döntöttem, várok egy hetet, hogy tökéletesen megemészthessem, mivel rendkívül összetett zenei élményt nyújtott.

Az Anima Sound System a legismertebb és legnépszerűbb magyar elektronikus együttes. A Prieger testvérpár: Szabolcs és Zsolt alapította meg ’93-ban, majd Németh Gergely érkezésével alakult ki a 2004 őszéig együtt dolgozó törzs. A zenekar egyedülálló módon ötvözi a közép-kelet-európai népzenei elemeket: a magyar, roma és zsidó hagyományokat a modern zenei formákkal: hip-hop, dub, dancehall és drum and bass elemekkel, valamint a jamaikai és karibi zenei kultúrával. A stílusok határainak figyelmen kívül hagyása sokszor meglepő, néha egyenesen meghökkentő megoldásokat, hangszerelési furcsaságokat eredményez. Az új stúdiólemez Magyarországgal párhuzamosan több európai országban is napvilágot látott. A zenészek próbálják minél szélesebb körben terjeszteni nézeteiket, és erre az angol a legmegfelelőbb, magyar felvétel ezúttal nincs is az albumon, az angol mellett a roma a másik nyelv. A korong minden perce azt sugallja, hogy kizárólag saját maguknak akartak megfelelni, figyelmen kívül hagyva még a rajongókat is. Most már elmondhatjuk, 2004 nem okozott törést az együttes életében: Szabolcs távozott, megalapította a Pop Art Market nevű formációját (de gitárosként azért közreműködik a lemezen), és énekesnőcsere is történt, Németh Juci helyére Kása Juli érkezett, ennek ellenére a kitaposott úton mennek tovább.

Még mielőtt rátérnénk a tartalomra, álljon itt Prieger Zsolt nyilatkozata. „Nem akarunk politikai szónokok lenni, csak kételyt szeretnénk ébreszteni az emberekben, hogy gondolkodjanak, amikor a tévé előtt ülnek, vagy újságot olvasnak, de akkor is, ha minket hallgatnak” – mondta. A We Strike! az eddigi legradikálisabb albumuk, változatos, színes zenei világgal és egységes mondanivalóval. Vendégszereplők egész sora működik közre rajta: többek között a világhírű amerikai nyelvész és antiglobalista filozófus, Noam Chomsky, a földkerekség leggyorsabb rapperének tartott JC001, Alison Boston kanadai költőnő, Heidi Levo énekesnő, az Asian Dub Foundation, romazenészek vagy épp Ferenczy György szájharmonikás. A lemez ezúttal is számos ínyencséggel, rendhagyó megoldással szolgál, például jól megfér egymás mellett a cimbalom és a dübörgő hip-hop. A korábbi albumukhoz képest keményebb hip-hop és dancehall alapok, erőteljesebb roma hatás jellemzi. A változatosság még a dalokon belül is óriási, akárhogyan is indulnak, nem lehet tudni, hogyan folytatódnak, s közben milyen hangszerpark és stíluselemek bukkannak fel bennük. A lemez sava-borsát már a nyitó felvétel megadja, a dubos Get Up címűben cimbalom, hegedű, zongora hallható, és Noam Chomsky. Arról beszél, hogy a fasiszta és kommunista diktatúra megszűnésével elérkeztünk egy újabb totalitárius rendszerbe, a kapitalistába, amelyben ugyanúgy az egyén szabadságára törnek, csak nem erőszakos és brutális eszközökkel – a fogyasztói állam kedvesen és mosolyogva, propagandával, hazugsággal, kereskedelmi tévékkel tenyerel rá a társadalomra. A dalokról ódákat lehetne zengeni. A negyediket mindenképp ki kell emelni. Már önmagában furcsa, hogy jöhetett képbe a Revolution című The Beatles-sláger, az átdolgozás kivitelezése hallatán pedig egyenesen leesik az állunk. A bluesos, harmonikás bevezetés után hirtelen reggae-be vált át. Elsőként a Jeremy Thompsonnal rögzített More Fire címűt másolták ki kislemezre.

A We Strike! politikai kiáltvány. Propaganda az emberi jogok fontossága mellett. Az elektronikus zene határait feszegető, itt-ott azon is túlmutató korong elgondolkodtató hadüzenettel. Nemcsak az Anima életében mérföldkő, hanem – kis túlzással peresze – a világ elektronikus zenéjében is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?