Aretha Franklin slágere szólt a rádióban, de nem ő énekelte. A hang alapján negyvenes, színes bőrű amerikai dívának képzeltem az új előadót. Pár nappal később leesett az állam: az egyik zenei magazinban megpillantottam egy szőke hajú tinit, alatta a felirattal: Joss Stone Aretha Franklin nyomdokaiban.
Angol tinitől amerikai soulzene
Bizony, Joss Stone volt az, aki alaposan félrevezetett. Kiderült, 1987-ben született, és a megjelenés előtt álló The Soul Sessions című albumáról játszották az átdolgozást. Később újabb meglepetés ért: Joss ugyanis nem amerikai, hanem angol, és a soul köztudottan nem az angolok, főleg nem az angol tinilányok műfaja.
Mindez két éve történt. Azóta az egész világ megtanulta az énekesnő nevét.
Miután a Devon megye kis falujából származó leányzó megnyerte a BBC tehetségkutató versenyét, kiadók tucatjai szálltak harcba a kegyeiért. New Yorkba utazott, ahol összehozták a kevésbé népszerű, ám szakmai körökben nagy tekintélynek örvendő souldívával, Betty Wrighttal. Az ő irányításával készült próbafelvételekből gyorsan kiforrt egy nagylemeznyi anyag. A szakmában híre ment a tehetségnek, így sokan állnak mellé: veterán soulzenészekkel rögzítette első lemezét, mindössze négy nap alatt. Még a neves névrokon, Angie Stone is beugrott mögé vokálozni, nem vette zokon, hogy ezentúl „osztoznia kell” a vezetéknevén. A 2003 szeptemberében megjelent albumon Joss megénekelte néhány soulklasszikus szintjét – ennél meggyőzőbb bemutatkozás nem is lehetséges. Egyebek mellett Aretha Franklin- és The Isley Brothers-dalok átdolgozásai hallhatók rajta, valamint első hallásra meghökkentőnek tűnő átirat a Fell In Love With A Girl című The White Stripes-felvételből. A rockzenekar garázs-bluesslágerét funkos soulgyöngyszemmé alakította át Fell In Love With A Boy címmel. A lemez hangszerelésében a zongora és az orgona uralkodik, s ami meglepő, a napjainkra jellemző soulos elemeket nélkülözi. A példányszáma már kétmillió felett jár.
Tavaly, szeptember végén látott napvilágot a folytatás – Joss a Mind Body & Soul című, új dalokat felvonultató albumán dalszerzőként is bemutatkozott. A tizennégy felvételből tizenegyben legalább társszerző, olyan szerzők mellett, mint a Portisheades Beth Gibbons vagy a legendás Lamont Dozier. Az énekesnő megtartotta a debütáláskor verbuvált zenekarát – ezúttal is meghívta Angie Stone-t, és akárcsak az első korongot, a másodikat is az USA-ban rögzítette. A hangzás terén nem történt radikális változás, maradt a 70-es évek elejére jellemző vonal.
Joss Stone 16 évesen együtt turnézott Lauryn Hill-lel, az egykori Fugees frontasszonyával, 2004 őszén pedig Mick Jagger és Dave Stewart oldalán tűnt fel az Alfie című film zenei albumán. Már többet elért a szakmában, mint sok társa egész élete során, de ha abból indulunk ki, hogy alig múlt el 18, akkor inkább nevezhetjük a soulzene reménységének, mintsem csillagának. Amennyiben nem száll fejébe a dicsőség, valóban a következő évek (évtizedek) csillaga lehet. Szerencsére a környezete szigorúan ügyel arra, nehogy elszálljon. Pénzét édesanyja kezeli, havonta csak kis összeget utal át lánya bankszámlájára. Joss azután juthat hozzá teljes vagyonához, ha betöltötte 21. életévét. Nemrég azt nyilatkozta: hiába milliomos, a suli mellett gyorséttermekben dolgozó barátainak több zsebpénze van, mint neki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.