<p>A Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában november 20-án nyitották meg azt a tárlatot, amelyet a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a kiállításnak helyet adó múzeum hirdetett meg, a reneszánsz év alkalmából Alkotni jó címmel.</p>
Alkotni jó: a művészet személyiségformáló szerepe
Ez a pályázat az irodalmat, a történelmet, Mátyás király korát, magát, a bölcs uralkodót kapcsolta össze a képi megjelenítéssel. Az alkotások által a magyar reneszánsz, a humanizmus elevenedik meg.
A díjazottak és felkészítő pedagógusaik meghívást kaptak Pozsonyba egy tanulmányúttal egybekötött ünnepélyes megnyitóra. A tanulók és pedagógusok előbb megtekintették a múzeum kiállításait, majd látogatást tettek a pozsonyi várban. Délután került sor a tárlat megnyitójára, az oklevelek és díjak átadására. A rendezvényt Jarábik Gabriella múzeumigazgató és Pék László, az SZMPSZ elnöke nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy e kiállítás és a rendezvény megszervezése is bizonyítja, iskoláinkban mind jelentősebb szerepet kap a művészet személyiségformáló szerepe. A készségtárgyakra fordított kevés tanóra ellenére oktatási intézményeink pedagógusai jól érzékelik, hogy mai, civilizációs gondokkal teli világunkban mennyire nagy szerepe van annak, hogy az oktatás mellett elsősorban a szabadidős tevékenységek, versenyek keretében találják meg diákjaink az alkalmat személyiség- és magatartásjegyeinek kiteljesítésére, a tehetség kamatoztatására.
A megnyitón Jókai Tibor, az SZMPSZ irodavezetője felolvasta L. Ritók Nóra, zsűri elnökének levelét. A díjazottak az ország különböző régióiból érkeztek. Három pedagógus különdíjban részesült: Fodor Mária, Görözdi Gabriella és Jókainé Kiss Éva. Egyegy ilyen megmérettetés, kiállítás több szempontból is fontos. Fontos a téma szempontjából, hiszen Szlovákiában a magyar történelmi értékek szinten tartása, elemzése, illusztrálása vitathatatlanul lényeges.
Szakmai szempontból is lényeges a pályázat, mert a kollégák összehasonlíthatják pedagógiai munkájukat, ötleteket meríthetnek a kiállított alkotásokból, és a zsűri döntésének figyelembevételével olyan iránymutatásokat is érzékelhetnek, amelyek a későbbi vizuális oktató-nevelő munkájukat is meghatározzák.
A tárlat december 7-éig tekinthető meg a SZNM Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában, majd az alkotások az ország különböző kiállítótermeiben, illetve iskoláinak galériáiban lesznek láthatók. A képeket tavasszal Rozsnyón, az SZMPSZ XV. Országos Közoktatási Konferenciáján állítják ki legközelebb. (jt)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.