Van annak már hat éve is, hogy egy éjszaka elkapott egy epegörcs. Másnap rohantam az orvoshoz, s arra kértem őt, utaljon be a kórházba. Azonnal meg akartam szabadulni a fájdalmat okozó epétől. Az orvos viszont ellenezte a műtétet, mondván, egy kis epegörcs igazán semmiség, pár napos diétával el fog múlni.
Aki orvosi kezelésre szorul..., pokolra kell annak menni
Van annak már hat éve is, hogy egy éjszaka elkapott egy epegörcs. Másnap rohantam az orvoshoz, s arra kértem őt, utaljon be a kórházba. Azonnal meg akartam szabadulni a fájdalmat okozó epétől. Az orvos viszont ellenezte a műtétet, mondván, egy kis epegörcs igazán semmiség, pár napos diétával el fog múlni. Hanem a műtétet illetően úgy elriasztott, hogy azóta is messze elkerülöm a kórházakat. Először is azt mondta, hogy az egészségügy most (mondom, úgy hat évvel ezelőtt) van a legrosszabb helyzetben. Kész katasztrófa ez idő tájt kórházba menni! Aztán különféle rémtörténetekkel ecsetelte az állapotokat, hogy megértsem: jobb lesz, ha kivárom a kedvezőbb időket, s majd akkorra tervezem az epeműtétemet.
Nos, ha akkoriban volt az egészségügy a legrosszabb helyzetben, bár elég furcsa, azóta még roszszabba került. Aki orvosi kezelésre szorul, tudja, miről beszélek. S bár nem irigylem magukat az orvosokat és a többi egészségügyi dolgozót sem, az mégis végtelenül bosszant, amikor azt tapasztalom, hogy ha „figyelmesség” nélkül megyek az orvoshoz, öszszehasonlíthatatlanul rosszabb kezelést kapok, mint az, aki gondoskodott a hála anyagi kifejezéséről. Ilyenkor szokás azt mondani, hogy tisztelet a kivételnek, hiszen vannak önzetlen, odaadó és semmiképpen sem haszonleső orvosok is. Helyesbítek: akadnak ilyenek is. De ha számba veszem ismerőseim közül az orvosokat, azt látom, hogy a sok panasz, siránkozás ellenére nagyon is jól megy a soruk, s hiába állítják az ellenkezőjét, elvárják a páciensektől a hálapénzt. Ha le akarom venni e tény élét, esetleg azt mondom: nem várják el, de lelkesen fogadják a mellékes juttatást.
Nem vagyok a csúszópénz híve. Ha adni akarok, akkor inkább a hivatalosan meghirdetett gyűjtésekben veszek részt, mert úgy gondolom, azoknak sokkal nagyobb értelmük van, minthogy valakinek a privát zsebébe csúsztassuk a bankót. Csakhogy ez a meggyőződésem is alaposan megingott mostanában. Szakorvoshoz mentem, éppen betessékelt a nővér, amikor a doktornő asztalán megszólalt a telefon. Már meg is fordultam, hogy kimegyek, amíg telefonál, de rám szólt, hogy nyugodtan maradjak, foglaljak helyet, máris elintézi a telefont. A márisból majdnem húsz perc lett, s azalatt ilyen mondatok hangzottak el: „Ugyan, ne törődj vele, nem a te hibád, hogy az egészségügy így lerongyolódott! Majd szül helyette másikat. Pár hét alatt ki fogja heverni, majd meglátod. Különben is fiatal még, azt mondtad, alig múlt húszéves – nem maradt le semmiről. Te meg ne hibáztasd magad...” Aztán az osztály főorvosára terelődött a szó. Itt már piaci kofáké szintjére süllyedt a párbeszéd színvonala. Igaz, csak az egyik résztvevőjét hallottam, de jól el tudtam képzelni a másik szavait is. Az volt a csúcs, amikor a velem szemben ülő, időnként a cinkos tekintetével és gesztusaival a beszélgetésbe engem is beavató doktornő ezeket mondta a főnökéről: „Hát ehhez szólj valamit: a szponzori pénzen a szeretőjével ment el Brazíliába a kongresszusra! A szeretőjével, aki nem is szakmabeli. S a konferencia csak négy napig tartott, ők meg teljes két hétig maradtak...”
Akárhogy próbálom is szépíteni, megrendült a bizalmam abban az orvosban, aki egy csecsemő halála kapcsán azt mondja kollégájának, hogy az anya, aki elvesztette gyermekét, majd szül helyette másikat. Mert rettenetes csapás egy anya számára, ha a kilenc hónapon át a testében hordott magzat, akinek a világra jöttét alig várja, meghal szülés után. Ha egy orvos így áll hozzá az ilyen sorscsapáshoz, s ezt a nézetét egy páciense jelenlétében hangoztatja, akkor ez a páciense csak abban bízik, hogy ott, a szülészeten a gyermekét sirató anyával azért tapintatosabb az egészségügyi személyzet. S ha közben még azt is megtudom, hogy a főorvos úr szponzori pénzen kirándult egy jót a babájával, ne csodálkozzanak, hogy az orvostársadalomról kialakult amúgy is csorba kép szilánkokra törik előttem. S már az a néhány tisztességes orvos sem tudja a cserepeket összeszedegetni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.