„A gyökérben erő surran, / esőt iszik, földdel él / és az álma hófehér” – írja Radnóti Miklós Gyökér című versében. Az Ő gyökerei pedig, bármilyen hihetetlennek is tűnik, innen Gömörből, egészen pontosan a Balog-völgyéből, Nemesradnótról és Rimaszécsről erednek. A Glatterek és a Grószok ezek a gyökerek. Mára az emlékezetből kihullott nevek és sorsok. A rimaszécsi és nemesradnóti temetőkben lévő sírok héber nyelvű feliratainak vallatása még hátravan.
A gyökerekről emlékezve
Ez az első felvidéki emléktábla, amelyet az emlékezés és emlékeztetés napján avattak fel. A holokausztra emlékezett ezen a napon Rimaszombat magyarsága. Nem csak a zsidók holokausztjára, hanem minden olyan hatalmi rendszer által történt népirtásra, amely ezt a vidéket is érintette. Azokra az egyszerű kisemberekre emlékeztek, akik az esztelen politikai hatalmak áldozataivá váltak. A Grószokra, Bittermannokra, Itzigekre és a Brünnökre, Kellnerekre, akik soha többé nem tértek már vissza a haláltáborokból. Emlékeztek azokra, akik a kommunista rémuralom idején a jáchymovi bányákban sínylődtek, akik 50 kilós csomaggal lettek kitoloncolva és a málenkij robotra elhurcoltakra, akik a donbaszi bányákban pusztultak el.
Radnótinak mindössze egyetlen felnőttkori gömöri utazásáról tudunk, erről a naplójában ír a költő. 1941. július 27-től augusztus 3-ig a naplót Runya községben keltezi, ahol Meisterné Glatter Kláránál, unokanővérénél vendégeskedett. Mára sajnos a Meister-háznak Runyában nyoma sem maradt. A család leszármazottai Kassán élnek még.
Radnóti Miklósné, Gyarmati Fanni ma is ugyanabban a kis lakásban él, amelyben a költővel kezdte életét. Mikor megtudta, mi is készül Nemesradnóton, a következőket mondta: „Szeretem azt a gólyás vidéket, szép emlékeim vannak róla. Köszönöm a gömörieknek, hogy megemlékeztek Radnótiról. Mi ott boldogok voltunk.” Radnóti Miklósné nem szeret magáról beszélni. A költői életmű a fontos szerinte, azt kell olvasni, és nem kell foglalkozni holmi „pletykológiával”, ami ma különösen divat.
A súlyos életművel azonban nem mindenki képes megbirkózni. Ahogyan a 20. századi traumákkal sem. Ma is ezerszámra lehet találkozni szélsőséges véleményekkel. Fiatalokkal, akik megkérdőjelezik a holokausztot, rövidre nyírt a hajuk és karlendítéssel köszönnek, fura jelképeket hordanak. Mit lehet tenni? Emléknapokra nem jönnek el, verset nem hiszem, hogy olvasnának, történelmi tudatuk ferde.
Az emléknapon a rimaszombati városatyák közül is kevesen voltak jelen. Néhány magyar képviselő és a város polgármestere, Czifrus István azonban fontosnak tartotta jelen lenni a rendezvényen. Azon a színházi esten is, amelyen a Jókai Színház művészei Hubay–Vass–Ránki Egy szerelem három éjszakája című színművét játszották. A szervezők ugyanis az előadás teljes bevételét a 20. század 80-as éveiben lerombolt rimaszombati zsinagóga helyén felállítandó holokauszt-emlékmű javára ajánlották fel. Nem volt telt ház. Nem a szervezők hibája. A Mag Gyula szobrászművész tervei szerint készülő emlékmű biztosan állni fog egyszer.
Az emlékezés és emlékeztetés napja pedig nem egyszeri alkalom volt. Csáky Pál miniszterelnök-helyettes a Radnóti-emléktábla avatásakor felajánlotta, szívesen támogatna egy Gömörben felállítandó Radnóti-szobrot. Mert a szobroknak szimbólumértéke van. A kötődés, a gyökerek mélyebbre eresztésének jelképei. Erről szólt az emlékezés és emlékeztetés napja december elején Lénártfalván, Hanván, Runyában, Rimaszécsen, Nemesradnóton és Rimaszombatban. Mert erről kellett szólnia!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.