ÖSSZEFOGLALÓWashington/Teherán. Irán örül annak, hogy valószínűleg Chuck Hagel lesz az új védelmi miniszter, hiszen a volt nebraskai republikánus szenátorról közismert, hogy többször is kétségbe vonta a Teherán elleni szankciók szigorításának hatékonyságát.
Vitatott jelölteket választott Obama
ÖSSZEFOGLALÓ
Washington/Teherán. Irán örül annak, hogy valószínűleg Chuck Hagel lesz az új védelmi miniszter, hiszen a volt nebraskai republikánus szenátorról közismert, hogy többször is kétségbe vonta a Teherán elleni szankciók szigorításának hatékonyságát. Ebből logikusan következik, hogy Izrael nem örül Obama jelöltjének, és nemcsak Irán miatt, hanem ezért sem, mert a zsidó lobbi szerint nem támogatja eléggé Izraelt. Ramin Mehmanparaszt iráni külügyi szóvivő tegnap kifejezte kormánya reményét: ha Hagel kezébe veszi a Pentagon irányítását, „tényleges változások” lesznek az amerikai külpolitikában.
Barack Obama amerikai elnök hétfőn este – a korábbi sajtójelentéseknek megfelelően – hivatalosan is jelölte Hagelt a Pentagon élére, John O. Brennan terrorelhárítási elnöki tanácsadót pedig a CIA igazgatói posztjára.
A 66 éves Hagel az első vietnami veterán, akit a Pentagon irányítására jelöltek. Súlyos sebesüléseivel két ízben is kiérdemelte a Bíborszív kitüntetést, és mindmáig a mellkasában hordoz egy repeszdarabot. Obama kormányzása alatt ő lenne a második republikánus politikus – Robert Gates után –, akire a demokrata elnök rábízná a Pentagon irányítását. Eléggé fagyos a viszonya párttársaival, ezért várhatóan épp a republikánusok igyekeznek majd megakadályozni a kongresszusi jóváhagyást. Az iráni és izraeli példa mellett meg kell említeni: Hagel nem támogatta a Bush elnök idején végrehajtott iraki csapaterősítést sem. Az Amerikai Zsidó Bizottság (AJC) szerint Hagel az Irán elleni katonai fellépés opcióját, a Hezbollah terrorszervezetté történt minősítését, valamint az amerikai–izraeli kapcsolatok különleges voltát is kétségbe vonta.
John O. Brennant, a CIA lehetséges új főnökét is sokan bírálják. A kinevezést annak köszönheti, hogy nemcsak a tanácsadója, hanem a barátja is Obamának. 25 évig szolgált a CIA kötelékében; már 2008-
ban is felmerült, hogy ő legyen a hírszerző ügynökség igazgatója, ám emberi jogi szervezetek tiltakoztak ez ellen, arra hivatkozva, hogy a Bush-kormányzat idején köze volt a terroristagyanús személyek kényszervallatásához. Elnöki tanácsadóként viszont kulcsszerepet játszott az al-Kaida elleni harcban és Oszama bin Laden likvidálásában, a kiberbiztonság erősítésében és a természeti csapások elleni védekezésben. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.