Világszerte Kadhafit dicsérik

Tripoli. Világszerte üdvözölték tegnap azt a líbiai döntést, hogy az arab ország lemond tömegpusztítófegyver-programjairól és lehetővé teszi területén a nemzetközi ellenőrzést. A váratlan hírt csaknem egyidőben jelentették be az USA-ban, Nagy-Britanniában és Líbiában.

Tripoli. Világszerte üdvözölték tegnap azt a líbiai döntést, hogy az arab ország lemond tömegpusztítófegyver-programjairól és lehetővé teszi területén a nemzetközi ellenőrzést. A váratlan hírt csaknem egyidőben jelentették be az USA-ban, Nagy-Britanniában és Líbiában. George Bush elnök Washingtonban, Tony Blair brit kormányfő Londonban üdvözölte Moammar el-Kadhafi líbiai vezető döntését, amely, elismerő szavaik szerint, nagy jelentőségűnek bizonyulhat a tömegpusztító fegyverek terjedésének megállításáért és a terrorizmus ellen vívott harcban. Bush utalt arra, hogy Tripoli jutalma az Amerikához fűződő jobb viszony lesz. Egy amerikai illetékes hozzátette: elképzelhetetlennek tartja, hogy a líbiai vezetés a döntés meghozatala előtt ne gondolt volna arra, mi történt Irakkal. A líbiai külügyi közlemény szerint Tripoli „korábban tömegpusztító fegyvereket kifejlesztésére törekedett, de most, az amerikai és a brit szakértőkkel folytatott 9 hónapos tárgyalások után, lemond az összes ilyen programról. Líbia tiszteletben tartja az atomsorompó-szerződést és annak kiegészítő jegyzőkönyvét, amely lehetővé teszi az előre be nem jelentett helyszíni ellenőrzéséket.” Amr Musza, az Arab Liga főtitkára szerint a líbiai döntés megerősíti, hogy nyomást kell gyakorolni Izraelre az atomfegyverek terjedését tiltó törvények betartása érdekében. Ugyancsak az Izraelre gyakorolt nyomás erősítését követelte Irán, amely a múlt héten írta alá az atomsorompó-egyezmény kiegészítő jegyzőkönyvét. Egy izraeli illetékes szerint még korai lenne értékelni a bejelentést, de mindenképpen pozitív dolog az a lehetőség, hogy a Közel-Kelet a jövőben biztonságosabbá válhat.Kofi Annan ENSZ-főtitkár üdvözölte a döntést. Felszólította valamennyi érintett államot, hogy teljes egészében alkalmazzák valamennyi leszerelési egyezményt. Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főbiztosa leszögezte: „A döntés világosan bizonyítja, hogy a diplomácia győzelmet arathat a nukleáris, a biológiai és a vegyi fegyverek terjedése felett”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?