Újrarajzolhatják Irak mostani határát

<p>Teherán/Bagdad. Irán mindent megtesz azért, hogy megvédje Irakban a síita szent helyeket a veszélytől, amelyet az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) szélsőséges szunnita csoport jelent – figyelmeztetett tegnap Haszan Róháni, a síita többségű Irán elnöke. Közben Irakban folytatódtak az iszlamisták támadásai: dzsihadista harcosok elfoglalták az észak-iraki Baidzsi közelében lévő hatalmas olajfinomítót.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

„A síita imámok szent helyei érdekében ellenszegülünk a gyilkosoknak és a terroristáknak, és az iráni nép mindent meg fog tenni védelmükért” – jelentette ki Róháni iráni elnök az Irakban előretörő szunnita fegyveresek láttán. Irakban négy, a síiták számára jelentős szent hely található: Kerbela, Nedzsef, Kázimíja és Szamarra. Az iráni államfő hozzátette: számos iráni önkéntes áll készen arra, hogy „lesújtson a terroristákra” Irakban. Közben folytatódtak az iszlamisták támadásai: dzsihádista harcosoknak sikerült bevenniük az észak-iraki Baidzsi település közelében lévő olajfinomítót, az ország legnagyobb ilyen létesítményét, amely ellen tegnapra virradó éjszaka indítottak újabb támadást.

A török külügyminisztérium tegnap közölte, iraki építkezésekről eltűnt munkások ügyében vizsgálódik. Az Iraki és Levantei Iszlám Állam csoport 60 külföldit tart fogva, köztük 15 törököt, valamint pakisztáni, nepáli és türkmén állampolgárokat. Az indiai külügyminisztérium bejelentette, hogy eltűnt 40, Moszulban, Irak második legnagyobb városában dolgozó indiai állampolgár.

Núri al-Máliki iraki kormányfő menesztette a biztonsági erők több magas rangú vezetőjét, amiért azok nem tudták megakadályozni a dzsihádisták előretörését. Máliki az alkotmányra hivatkozva közölte, felelősségre vonják azokat a tiszteket, akik nem teljesítették kötelességüket. Az észak-iraki Ninive tartományi erők parancsnokát menesztették, amiért „nem teljesítette szakmai és katonai feladatait”. Ez volt az első tartomány, amely felett az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) szélsőséges iszlamista szervezet harcosai átvették az irányítást.

A Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű erők oldalán harcoló iraki síita fegyveresek visszatérnek hazájukba, hogy az előző héten hadjáratot indító szunnita dzsihádisták ellen küzdjenek. A Szíriában harcoló fegyveresek Ali al-Szisztani ajatollah, Irak vezető síita méltósága felhívására kezdtek visszatérni a hazájukba.

Előbb Szíria, azután Irak – a radikális iszlamisták előrenyomulása azzal fenyeget, hogy az egész régióban futótűzszerűen megváltozhatnak a hatalmi viszonyok. Szakértők lehetségesnek tartják, hogy a konfliktus végül a gyarmati időkből származó, önkényesen meghúzott határokat is elsöpri. A Közel-Kelet, ahogy eddigi, a Sykes-Pikot Egyezményen alapuló formájában ismertük, alapjaiban rendült meg – vélekedik Gunter Mulack, a Német Keleti Tanulmányok Intézete igazgatója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?