Bukarest. Az aradi városi tanács határozatot fogadott el arról, hogy ismét köztéren állítják fel az aradi vértanúk emlékét idéző Szabadság-emlékművet.
Újra felállítják az aradi emlékművet
Bukarest. Az aradi városi tanács határozatot fogadott el arról, hogy ismét köztéren állítják fel az aradi vértanúk emlékét idéző Szabadság-emlékművet. Az ülésen elsöprő többséggel, 17 igen szavazattal 2 nem és 2 tartózkodás ellenében döntöttek arról a városrendezési tervről, amelynek keretében az emlékművet a régi városrész Tűzoltók terén fogják felállítani. Az emlékművet 1890-ben leplezték le. Az elkészítésére kiírt pályázatot Huszár Adolf nyerte, a szobrászművész halála után a munkát Zala György vette át. A szoborcsoport 33 éven át uralta Arad főterét. A trianoni szerződések után a város román vezetése a románok érzékenységére hivatkozva 1923-ban körbedeszkáztatta, majd 1925-ben lebontatta. 1954-ben Románia és Magyarország kormányközi egyezményt kötött a közös jelentőségű emlékművekről, a Szabadság-emlékmű tervezett visszaállítását azonban lehetetlenné tette az 1956-os magyar forradalom által kiváltott politikai hangulat. Ezt követően kerültek a bronzalakok az aradi vár sáncába, ahol – az erődítmény katonai jellege miatt – 43 éven át teljesen el voltak zárva a külvilág szeme elől. A szoborcsoport darabjai 1999 szeptemberében kerültek a minorita rendház udvarára. Az akkori román kormány egy román–magyar megbékélési emlékparkban kívánta felállítani az emlékművet. A parknak szánt telekről azonban kiderült, hogy az városi tulajdonban van, így a város sikerrel lépett fel a bíróságon a park létrehozásáról hozott kormányhatározat ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.