Prága. Miloš Zeman szerint a szociáldemokrata kormány elmúlt négy éve sikeres volt, mert kivezette Csehországot abból a mély gazdasági válságból, amelyben 1998-ban volt.
Új botránnyal fűszerezett mérlegvonás
Kavan külügyminiszter, Špidla miniszterelnök-helyettes és Zeman kormányfő a tegnapi sajtóértekezletenČTK-felvétel A cseh miniszterelnök erről tegnap beszélt azon a sajtóértekezleten, amelyen kormánya négyéves tevékenységét értékelte. A kisebbségben kormányzó kabinet mandátuma rövidesen lejár, hiszen június 14-én és 15-én megtartják a parlamenti választást, melynek két esélyese éppen a Cseh Szocioáldemokrata Párt, valamint Václav Klaus ellenzéki Polgári Demokratikus Pártja (ODS). „Amikor átvettük az ország irányítását a bruttó hazai össztermék csökkenő tendenciát mutatott, hasonlóan a reálbérekhez. Ma mindkettő emelkedik” – mondta Zeman. A jobboldali ellenzék és a gazdasági szakértők egy része azonban nem látja ilyen egyértelműen a helyzetet. Élesen bírálják a kormányt például azért, mert az elmúlt választási időszakban nagyon megugrottak a közkiadások és megnőtt az államadósság is. Zeman csupán annyit volt hajlandó elismerni, hogy kormánya a törvényalkotási tervét csak 80 százalékra teljesítette, s hogy nyolc százalékról kilencre nőtt a munkanélküliség. Zeman bejelentette: kormánya 130 milliárd koronát hagy a következő kabinetnek – az összeg a privatizációból származik, de nem költötte el a leköszönő kabinet. Ez a pénz Zeman szerint elegendő arra, hogy a választások után felálló új kabinet teljesíthesse azokat az ígéreteket, amelyeket az ő kormányának már nem sikerült megvalósítania.
Zeman elutasította azokat a bírálatokat, amelyek szerint kijelentéseivel külpolitikai téren kárt okozott volna az országnak. Ismeretes, januári közel-keleti útja során azzal kavart botrányt, hogy Arafatot Hitlerhez hasonlította, s javasolta a palesztinok kitelepítését is, ha azok nem fogadnák el az izraeli béketerveket. Zeman mindent félreértésnek minősített, azt is, amikor Hitler ötödik hadoszlopának nevezte a szudétanémeteket, vagy amikor Temelín kapcsán idiótáknak nevezte az osztrák környezetvédőket. A legtöbb kérdés természetesen a legújabb közel-keleti malőrrel volt kapcsolatos: két vezető cseh napilap, a baloldali Právo és a konzervatív Lidové noviny is azt írta, Jan Kavan külügyminiszter szombaton lemondta már bejelentett találkozóját Jasszer Arafattal. Kavan ezt a lépést Zeman közvetlen utasítására tette, a cseh diplomácia vezetője személy szerint nem értett egyet vele. A lapok azt állítják, hogy a botrány következtében Kavan már a lemondását is fontolóra vette. A kormány szerdán tárgyalta meg és fogadta el Kavan közel-keleti programját, amelyben az Arafattal való találkozó is szerepelt. Zeman később azt mondta, hogy ez a találkozó nem lenne helyes. Erről azonban a kormány már nem tárgyalt – mondta a Lidové novinynak Jaromír Schling közlekedési miniszter. Kavan az ülésen délkelet-ázsiai útja miatt nem volt jelen. „Kavant kész tények elé állították. A miniszter nagyon felbőszült a kormányfő álláspontján, s a lemondását is fontolgatta” – nyilatkozta a Právónak egy cseh diplomata, nevének elhallgatását kérve. Libor Rouček kormányszóvivő csak annyit mondott, hogy Zeman semmilyen utasítást sem adhatott Kavannak közvetlenül, mert nem találkoztak. Kavan, hogy csillapítsa a botrányt, megpróbálta lemondani Ariel Saron izraeli kormányfővel betervezett találkozóját is. Izraeli figyelmeztetésre, hogy ez újabb diplomáciai bonyodalmat eredményezne, mert a találkozó tényét már nyilvánosságra hozták, Kavan mégis tárgyalt Saronnal. Az Arafat-Kavan találkozó elmaradását a cseh fél később azzal magyarázta, hogy azt a palesztin vezető mondta le, mégpedig elfoglaltságára hivatkozva.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.