Tumultus a balkáni útvonalon

Szkopje/Athén/Berlin. Kidöntöt-ték a kerítés egy részét a me-nekültek a görög–macedón határon.

Szkopje/Athén/Berlin. Kidöntöt-ték a kerítés egy részét a me-nekültek a görög–macedón határon. Egyre fokozódik a menekültáradat jelentette nyomás Görögországon, csak tegnap 2000 bevándorló érkezett a pireuszi kikötőbe.

A macedón rendőrök tegnap ugyan könnygázzal és hanggránátokkal próbálták visszaszorítani a menekülteket, de a görög területről sokan átnyomultak Macedóniába. Mintegy 300 iraki és szíriai menekült azért döntötte ki a határkerítést, mert így tiltakozott az ellen, hogy a hatóságok túl alacsony számban engedik át a migránsokat Macedóniába. Miután áttörték a rendőrkordont, megszállták a határ menti vasúti síneket, és az ott lévő talpfák segítségével megbontották a görög–macedón határon emelt kerítést. A macedón hatóságok erősítést küldtek a helyszínre, a rendőrség különleges egységei helikopterekkel figyelik a határt.

Görögország megtelt

Fokozódik a menekültáradat jelentette nyomás Görögországon, csak tegnap 2000 bevándorló érkezett a pireuszi kikötőbe a hatóságok közlése szerint. A menekültek Törökországból indulva a görög szigetek érintésével érkeztek a kikötőbe. Athén központjában eközben kaotikus a helyzet, szemtanúk szerint több száz bevándorló töltötte az éjszakát a szabadban a Viktória téren, köztük kisgyermekes családok. A görög állami televízió szerint csordulásig teltek a Pireuszban felállított befogadótáborok és csarnokok, valamint egy, a migránsok számára megnyitott, használaton kívüli athéni repülőtér épületében sem tudnak fogadni több embert. Az északi szomszéd, Macedónia az idő nagy részében továbbra is zárva tartja határait, és már több mint egy hete csak a személyazonosság igazolására alkalmas papírokkal rendelkező szíriai és iraki bevándorlókat engedi be területére. Ezért a görög–macedón határon fekvő kis településen, Idomeniben vasárnap közel 7 ezren várakoztak. A településen kialakított befogadóállomás mintegy 1500 ember befogadására készült. A 70 ezret is elérheti a következő hetekben azoknak a migránsoknak a száma, akik Görögországba érkeznek és nem tudnak továbbutazni – mondta Jannisz Muzalasz bevándorlásügyi miniszter.

Felgyújtottak a görög Jannicában két raktárt, amelyekben az átépítések után menekülteket akartak elszállásolni. Az országban először került sor a menekültáradat miatti gyújtogatásokra. A korábban a görög hadsereg által használt épületeket csaknem teljesen elemésztette a tűz.

Merkel a migránsokról

Angela Merkel elutasítja a magyar kormány népszavazási kezdeményezését a menekültek európai uniós tagországok közötti elosztásával kapcsolatban. A német kancellár erről az ARD országos televízióban beszélt. Merkel az élőben sugárzott interjúban arra a felvetésre, hogy az eurózóna válságával ellentétben most mások jóakaratára van utalva és a „kérelmező” helyzetébe került, azt mondta, szerinte ez nem így van, Németország nincs sem kiszolgáltatott, sem kiemelt helyzetben. Valamennyi uniós tagországnak van felelőssége, és mindegyik szeretné megőrizni Schengent, köztük Lengyelország és Csehország is. Megjegyezte: „Orbán Viktor (...) arról a kérdésről akar népszavazást, hogy érkezhet-e Magyarországra 1294 menekült” a tagállamok között szétosztandó 160 ezerből, pedig valószínűleg még csökkenthetné is ezt a számot, mivel „sok ukrán menekültje van”. „Ez egy elvi kérdés, és csak elutasítani tudom ezt az eljárást” – mondta a kancellár, aki újra nyomatékosította: nincs tagállami szintű B-terv a menekültválság megoldására, továbbra is annak a közös megoldásnak a kivitelezéséért kell dolgozni, amelynek alapelveiben valamennyi európai uniós ország egyetért.

A Magyarországon tavaly szeptemberben kialakult helyzetről szólva kiemelte: téves az az állítás, hogy megnyitotta Németország határait. „A határok nyitva álltak, és csak nem zártam le őket” – mondta. Hozzátette, hogy továbbra is helyesnek tartja a Magyarországról elindult menekültek ügyében szeptember 4. éjszakáján hozott döntést, és kifejtette: ugyan az „emberiesség parancsolatára” cselekedett, de az akkori helyzetet tekintve „nem volt olyan nagyon különleges” a döntés, hiszen korábban is tömegesen érkeztek menekültek Németországba.

Bontják a sátortábort

Jelentős rendőri készültség mellett tegnap megkezdődött az észak-franciaországi Calais-ban illegálisan kialakult, de a hatóságok által eddig megtűrt sátortábor déli részének felszámolása, amire múlt héten adott engedélyt a lille-i bíróság. A francia állam egy magáncéget bízott meg, hogy elsőként mintegy húsz sátrat távolítson el egy 100-szor 100 méteres területről. A buldózeres kiürítés megkezdését száz rohamrendőr biztosította.

A prefektúra három hét alatt tervezi felszámolni a mintegy 3000 fő által lakott területet, és nem kíván erőt alkalmazni. A nyomortelepre emlékeztető hatalmas tábor 2015 tavaszán alakult ki, akkor a hatóságok felszámolták a városon belüli kisebb táborhelyeket, és egy volt szeméttelepre terelték az embereket, azt ígérve, ott megtűrik a sátrakat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?