Jeruzsálem/Ramalláh/Betlehem/Brüsszel. Egybehangzó jelzések szerint az izraeli kormány elhatározta, hogy örökre száműzi Arafatot a palesztin önkormányzatú területekről. Tegnap is valóságos háború dúlt Ciszjordánia több városában, sok volt a halott és a sebesült.
Száműzné Arafatot a zsidó állam
Arafat tegnap is megerősítette: nem hagyja, hogy térdre kényszerítsék, nem megy száműzetésbe, inkább vállalja a mártírhaláltReuters-felvétel Egy magas beosztású izraeli tisztségviselő szerint a kormány a palesztin elnök elűzésére vonatkozó indítvány előterjesztésére készül. Szaeb Erakat palesztin miniszter a Reuters hírügynökség szerint reagálásában leszögezte, Arafat semmilyen körülmények között nem fogadja el a száműzetést. Az izraeli kabinettitkár tegnap az AP hírügynökségnek megerősítette a Háárec című napilap beszámolóját, amely szerint az izraeli miniszterelnöki hivatalban a palesztin elnököt ostromlott, rámalláhi hivatalában meglátogatni szándékozó európai diplomaták olyan választ kaptak: csak akkor találkozhatnak Arafattal, ha rábeszélik a palesztin vezetőt az emigrációra.
Európába költöztetnék a palesztin elnököt
Az ITAR-TASZSZ hírügynökség úgy tudja, hogy Izrael egy európai országot javasolt a palesztin vezető lakhelyének. Az izraeli rádió Ariel Saron kormányfőt idézte, aki elmondása szerint közölte a palesztin vezető sorsa miatt aggódó Miguel Moratinosszal, az EU közel-keleti különmegbízottjával, hogy helikopteren elrepülhetnek Arafattal, s a palesztin vezető bárkit magával vihet környezetéből. A Háárec úgy tudja: Peresz külügyminiszter már tett olyan kijelentést, hogy engedélyezik Arafat kiutazását külföldre, ha az adott ország hajlandó befogadni és menedéket nyújtani a palesztin vezetőnek. Állítólag már megvitatta a tervet egyiptomi tisztségviselőkkel és más országok illetékeseivel, akik azonban visszautasították az elképzelést. Az EU és az amerikai kormány az utóbbi napokban többször is hangsúlyozta, hogy Arafat a palesztin nép választott képviselője és tárgyalópartner. Saron először Izrael ellenségének, majd a világ ellenségének nevezte a palesztin elnököt. Arafat vezető tanácsadója, Nabil Abu Rudejna eközben az AFP hírügynökségnek telefonon úgy nyilatkozott, hogy a palesztin vezető jól van, bár helyzete a rámalláhi irodák ostroma miatt nagyon nehéz.
Palesztinokat élő pajzsként használtak
Izraeli páncélosok jelentek meg tegnap reggel Betlehem központjában, még a Születés Bazilika közelében is tűzharcot vívtak a palesztinokkal. Heves harc dúlt Rámalláh – Ciszjordánia közigazgatási és kereskedelmi központja – közelében, a palesztin biztonsági szolgálat főhadiszállásának épületénél. Arafatnak állítólag már csak két irodája maradt. Az ostromlott épületben körülzárt emberek közül legalább húsz megsebesült.
Dzsibril Radzsúb ezredes, a ciszjordániai palesztin biztonsági szolgálat főnöke azzal vádolta az izraeli hadsereget, hogy emberi pajzsként használt fel mintegy hatvan palesztint a rámalláhi főhadiszállás megközelítésekor. Az izraeli hadsereg ezt cáfolta, hozzátéve: mintegy ötven palesztin szélsőséges tartózkodik a biztonsági erők főhadiszállásán, olyanok, akik Izrael-ellenes merényleteket követtek el, vagy részt vettek ilyen merényletek előkészítésében. Ezt a palesztinok tagadják. Az izraeli hadsereg alakulatai elfoglalták a ciszjordániai Túl-Karm városát és a Betlehem melletti Deisé menekülttábort is. Esti jelentések szerint az izraeli fegyveres erők közel ezer feltételezett palesztin szélsőségest vettek őrizetbe a nagyszabású ciszjordániai hadművelet pénteki kezdete óta.
Tegnap délután kórházi források azt jelentették, hogy a Betlehemben folyó harcok során az izraeli katonák megöltek egy olasz származású katolikus papot és hat apácát, amikor harckocsijukkal betörtek a Szűz Mária-templomba.
EU-támogatás a Palesztin Hatóságnak
Az Európai Bizottság jóváhagyta a Palesztin Hatóságnak nyújtott uniós költségvetési támogatás következő, 50 millió eurós részletét – jelentették be tegnap Brüsszelben. Az összeget a március és július közötti időszakban, havi 10 millió eurós részletekben utalják át a hatóság Gázában működő pénzügyminisztériumának. Az eddigiekhez hasonlóan a támogatás a palesztin önkormányzati szervek, illetve közszolgáltatások működőképességének fenntartására szolgál; Izrael ugyanis az intifáda 2000. októberi kirobbanása után befagyasztotta a hatóságnak járó adó- és vámbevételek átutalását. Uniós illetékesek szerint az EB az utóbbi napok drámai fejleményei ellenére sem látja akadályát, hogy a támogatás a szokott rendben eljusson rendeltetési helyére, a palesztin hatóságok pedig a kialakult gyakorlatnak megfelelően fel tudják használni az összegeket. A bizottság szóvivői emlékeztettek arra, hogy az uniós támogatás felhasználását pontosan meghatározott feltételekhez kötik, és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségével havonta, szigorúan ellenőrzik. Kizártnak nevezték, hogy ilyen körülmények között a segély bármekkora hányadát nem a rendeltetésének megfelelő célokra – például fegyvervásárlásra – fordíthatnák a palesztinok.
Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője leszögezte: Jasszer Arafat palesztin vezetőnek nagyon nehéz „bármit is ellenőriznie” az ostromgyűrű alá vett rámalláhi főhadiszállásáról.
Törökország kilátásba helyezte, hogy nem vesz részt azon a hadgyakorlaton, amely során légiereje amerikai és izraeli egységekkel gyakorlatozna ebben a hónapban, ha az izraeliek folytatják támadásaikat a palesztinok ellen. A Hürriyet című török napilap értesülése szerint Ankara a kérdésről a napokban dönt. (m, t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.