Szakértői csoportot fog létrehozni az Európai Bizottság a médiaszabadság ügyében

Brüsszel |

<p>Az Európai Bizottság hamarosan össze fogja hívni szakértők kisebb csoportját annak érdekében, hogy az kidolgozza a médiaszabadság és a médiapluralizmus jövőképét, és megvizsgálja a további, uniós szintű intézkedések lehetőségét - válaszolta Neelie Kroes, a digitális kérdések EU-biztosa Göncz Kinga írásban föltett kérdésére.</p>

A szocialista európai parlamenti (EP-) képviselő arra volt kíváncsi, hogy az uniós végrehajtó testület - ígéretéhez híven - figyelemmel követi-e a magyar médiahelyzet alakulását. Göncz Kinga csütörtökön ismertette Kroes válaszát. Egyben emlékeztetett arra, hogy az EP a magyar médiatörvényről szóló, idén március 11-én elfogadott állásfoglalásában felszólította az Európai Bizottságot, hogy még az év vége előtt terjesszen elő a média szabadságáról, pluralizmusáról és irányításának függetlenségéről szóló jogalkotási kezdeményezést. Az EP-állásfoglalás szerint meg kell határozni azokat az alapvető, minimális normákat, amelyeket az információszabadság, a megfelelő szintű médiapluralizmus és a független médiairányítás biztosítása érdekében valamennyi tagállamnak nemzeti jogszabályaiban érvényesítenie kell.

Neelie Kroes Göncz Kinga érdeklődésére a brüsszeli bizottság terveit illetően közölte, hogy hamarosan szakértői csoportot fognak összehívni a médiaszabadság és a médiapluralizmus kérdéskörének áttekintésére. Egy másik munkacsoport "a hírmédia jövőjének átgondolását" kapja majd feladatul, annak fényében, hogy a gyors ütemű technológiai változások növekvő nyomást gyakorolnak a hagyományos médiára, és ezzel egyidejűleg hozzájárulnak az új médiumok elterjedéséhez.

Göncz Kinga a választ úgy értékelte, hogy az Európai Bizottság jelentős késésben van, hiszen még létre sem hozta azokat a testületeket, amelyek dolga lenne az ajánlások kidolgozása.

A magyar szocialista EP-képviselő szerint az uniós szerződések betartatásával megbízott testület ma még szó nélkül hagyja "a sajtószabadságot sértő, korlátozó intézkedéseket több tagállamban, köztük Magyarországon is". A közmédia teljes kormányzati "lenyúlása", a politikai alapon diszkrimináló frekvenciapályáztatás Magyarországon szembe megy a média sokszínűségének a követelményével - fogalmazott Göncz Kinga. Utalt arra, hogy Neelie Kroes leveléből kiderül, a Bizottság csak akkor vizsgálódhat a tömegtájékoztatás szabadságának és sokszínűségének tiszteletben tartásával kapcsolatban, ha a tagállamok uniós jogot hajtanak végre.

"Már csak ezért is van minél előbb szükség a sajtószabadság védelmét biztosító uniós szintű minimális normák meghatározására és számon kérésére" - vélekedett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?