Az Egyesült Államok szerdán bejelentette, hogy 25 százalékos vámot vet ki az autóimportra, ami tovább fokozza a Washington és Brüsszel közötti kereskedelmi feszültséget.
USA vs. EU kereskedelmi háború a láthatáron

Az intézkedés célja az amerikai gyártás fellendítése és a külföldi vállalatok termelésének az USA-ba való áthelyezése.
Amerika valódi függetlenségének napja április 2-án lesz
– nyilatkozta Donald Trump, az USA elnöke, mivel az autóvámok április 2-án lépnek életbe, az acélra és alumíniumra kivetett vámok pedig már hatályosak.
Az Európai Bizottság válaszlépéseket tervez
A vámintézkedés bejelentése után egy nappal az Európai Bizottság jelezte, hogy megvárja az amerikai viszonvámok hatályba lépését, mielőtt ellenintézkedésekről döntene – közölte az Euronews.
Ha szükséges, határozott, arányos és időben meghozott válaszlépéseket teszünk
– közölte Olof Gill, a Bizottság szóvivője.
Az Európai Bizottság konzultációt indít a tagállamokkal, hogy meghatározza, mely amerikai termékeket sújthatja válaszintézkedésekkel. A 2018 óta felfüggesztett vámok újra bevezetése és egy második lista összeállítása is napirenden van. Az újabb intézkedések várhatóan április közepén lépnek életbe. Egy uniós tisztviselő szerint Brüsszel nem elégedhet meg csupán az árukra vonatkozó vámokkal, és fontolóra veszi a szolgáltatásokra kivetett korlátozásokat is.
Brüsszel fontolóra veszi az Anti-Coercion Instrument (ACI) nevű eszköz alkalmazását is, amelyet eddig még nem használt. Ez lehetőséget adna az EU-nak arra, hogy a szellemi tulajdonjogokra vonatkozó szigorításokkal vagy az engedélyezési eljárások akadályozásával válaszoljon az USA lépéseire. Egyes szakértők ezt a kereskedelempolitika „nukleáris opciójaként” emlegetik.
Heves reakciók Európában
Az amerikai vámok bejelentése élénk tiltakozást váltott ki az európai politikusok körében. Robert Habeck német gazdasági miniszter határozott fellépésre szólított fel:
Világossá kell tennünk, hogy nem fogunk meghátrálni az USA előtt. Erőre és önbizalomra van szükség.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az EU-nak továbbra is tárgyalásos úton kell keresnie a megoldást. Maroš Šefčovič uniós kereskedelmi biztos washingtoni tárgyalásai azonban nem hoztak eredményt. „Nem sikerült előrelépést elérni” – ismerte el Olof Gill. Eric Lombard francia gazdasági miniszter a helyzetet az EU elleni támadásnak nevezte:
Vagy tűrjük ezt, és akkor soha nem lesz vége, vagy válaszolunk.
Szlovákiának sem lesz könnyű
Az Egyesült Államok által bevezetett 25 százalékos autóipari vám komoly fenyegetést jelent Szlovákia gazdaságára, mivel az ország autóexportjának jelentős része az amerikai piacra irányul. Különösen veszélyben van a Volkswagen pozsonyi üzeme, ahol többek között a Porsche Cayenne és az Audi Q7, Q8 modelleket gyártják. A Jaguar Land Rover gyártása szintén érintett lehet.
Marián Kočiš, a Szlovák Takarékpénztár (Slovenská Sporiteľňa) elemzője szerint a szlovák autógyártás 25 százaléka Észak-Amerikába kerül, így az új vámok komoly bevételkiesést okozhatnak.
Juraj Blanár szlovák külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az EU-nak tárgyalásos úton kell megoldást keresnie, mivel a vámok jelentősen érintenék Szlovákiát. Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság gazdasági biztonságért felelős biztosa jelezte, hogy az EU egységes választ ad a helyzetre.
Az USA újabb intézkedésekkel sújtja a kínai tengeri szállítást
Washington nemcsak az EU-val, hanem Kínával is fokozza a kereskedelmi konfliktust. Az Egyesült Államok új adót tervez kivetni azokra a vállalatokra, amelyek kínai hajókat használnak amerikai kikötőkben. Ez a lépés jelentős hatással lehet a globális kereskedelemre, hiszen a világ konténerszállító hajóinak 81 százaléka kínai gyártmány. A Trump-adminisztráció célja az amerikai hajóépítő ipar újjáélesztése és az USA tengeri dominanciájának megerősítése. Ennek érdekében új adókat és vámokat vezetnének be a kínai hajókkal szállított árukra. A tervek szerint az ilyen szállításokra vonatkozó díjak akár egymillió dollárra is rúghatnak hajónként, míg a nem kínai vállalatok esetében ez az összeg 1,5 millió dollár is lehet.
A globális szállítmányozási iparág és számos amerikai vállalat is tiltakozik az új intézkedések ellen. Az MSC, a világ legnagyobb tengeri szállítmányozási vállalata szerint a tervezett adók évente több mint 20 milliárd dolláros többletköltséget jelentenének az iparág számára.
Ez apokalipszis a globális kereskedelem számára
– fogalmazott John McCown, a tengeri szállítmányozás egyik elismert szakértője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.