<p>A Boko Haram szélsőséges iszlamista szervezet elleni regionális katonai erő létrehozásáról kezdett tárgyalásokba Nigéria és öt másik nyugat-afrikai ország kedden. Ezzel egy időben a Nigériával szomszédos országokban is egyre aktívabb terrorcsoport újabb támadást hajtott végre Kamerun területén.</p>
Regionális katonai erőt terveznek a Boko Haram ellen
"A Boko Haram megerősödése azt tükrözi, hogy lassúak voltunk, és nem voltunk képesek kemény választ adni. Annak vagyunk tanúi, hogy (...) Nigéria elvesztette szuverenitását területe egy része felett, és (onnan a Boko Haram) exportálja az erőszakot a szomszédos országokba" - mondta Mohammed Bazoum, a tanácskozásnak otthont adó Niger külügyminisztere.
Az ülésen a házigazda és Nigéria mellett Benin, Kamerun, Egyenlítői-Guinea és Csád külügy-, illetve védelmi miniszterei vesznek részt. Képviselteti magát az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Kína, az Európai Unió és számos afrikai regionális szervezet is.
A Boko Haram elleni regionális fellépés azután vált szükségessé, hogy az alapvetően Nigériában tevékenykedő terrorcsoport az utóbbi időben egyre gyakrabban hajt végre támadásokat a szomszédos országokban, elsősorban Kamerunban. Helyi idő szerint hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsa is elítélte a Boko Haram támadásait, és az erőszak azonnali beszüntetésére szólította fel a szervezetet. Kedden a Nemzetközi Büntetőbíróság azt jelezte, hogy nyomoz a csoport által elkövetett súlyos jogsértések ügyében.
A kameruni hadsereg a keddi nigeri tanácskozással egy időben arról számolt be, hogy katonái ismét "nagyon heves" harcokba bonyolódtak a Boko Haram harcosaival, miután azok megtámadtak egy települést az ország északi, Nigériával határos részén.
Niger, Nigéria, Csád, Kamerun és Benin vezetői 2014 októberében már megegyeztek arról, hogy közös katonai parancsnokságot állítanak fel, és mozgósítják a Boko Haram elleni fellépéshez szükséges erőket. Azonban a 700 fősre tervezett kontingens még nem állt fel, sőt Niger és Csád az egyezség ellenére novemberben kivonta a Csád-tó partján fekvő nigériai Baga városából és környékéről az ott egy korábbi megállapodás alapján állomásozó katonáit.
Nigéria ezzel kapcsolatban kedden élesen bírálta Nigert és Csádot. Bagában és több mint egy tucat környékbeli településen a Boko Haram január elején hivatalos adatok szerint 150 embert gyilkolt meg és tízezreket tett földönfutóvá. Nem hivatalos adatok ennél jóval több halottról szóltak. Keddi jelentések szerint az iszlamisták újabb négy falu lakosait űzték el otthonukból Baga közelében.
A kameruni hatóságok közlése szerint a nigériai határ közelében fekvő területekről több mint tízezren menekültek el az utóbbi napokban, mert attól tartanak, hogy lecsaphat rájuk a terrorszervezet. A saría (iszlám jog) radikális értelmezésén alapuló állam létrehozásáért küzdő Boko Haram évek óta folytat fegyveres harcot Nigéria északi részén, és támadásai mindennaposak a térségben. Csak tavaly novemberben több mint tízezer embert gyilkolt meg a szervezet Nigériában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.