Brüsszel. Pat Cox, az Európai Parlament elnöke elismerte, hogy az EU bővítése kapcsán heves vitákat kiváltó egykori csehszlovákiai Beneš-dekrétumok mai jelentőségének megvizsgálásakor az EP elmulasztotta szemügyre venni e rendeletek szlovákiai hatását, és nem zárta ki, hogy e mulasztást még pótolja az EP.
Pozsony kimaradt a vizsgálatból
Brüsszel. Pat Cox, az Európai Parlament elnöke elismerte, hogy az EU bővítése kapcsán heves vitákat kiváltó egykori csehszlovákiai Beneš-dekrétumok mai jelentőségének megvizsgálásakor az EP elmulasztotta szemügyre venni e rendeletek szlovákiai hatását, és nem zárta ki, hogy e mulasztást még pótolja az EP. Erre a mulasztásra Nelly Maes, a nemzeti és a környezetvédő pártokat összefogó frakció belga elnöke és Matti Wuori, e csoport egyik finn tagja hívta fel Cox figyelmét egy közös levélben még októberben. Az MTI brüsszeli irodájához eljutott, november 7-én kelt válaszában Pat Cox emlékeztette két képviselőtársát, hogy „nekem komoly gondot okoz bizonyos Beneš-dekrétumok esetleges érvényességének a kérdése és a legnagyobb megértéssel viseltetem az ebben érintett emberek érzései iránt. Ezért ragaszkodtam ahhoz – bizonyos ellenállással szemben –, hogy adjunk megbízást egy független jogi tanulmány elkészítésére”. A megbízás a Cseh Köztársaságra vonatkoztatta a rendeletek mai hatásának tanulmányozását, Szlovákiára nem. Cox nem zárta ki levelében, hogy az EP módosíthatja ezt az álláspontját, és kitágíthatja vizsgálódását egy esetleges újabb tanulmány elkészíttetésével. Hozzátette viszont: e pillanatban ezt nem látná helyesnek, mert a kérdést nem vetette fel hivatalosan az illetékes, tehát a külügyi bizottság előtt, továbbá a két országban a jogrend, a felvetett nehézségek jellege és az illetékes hatóságok hozzáállása is teljesen eltérő. E megértő, de nem túl bíztató válasz ellenére Nelly Maes pártcsoportja nevében már benyújtott két módosító indítványt a bővítésről szóló határozathoz, amely e héten kerül az EP teljes ülése elé határozathozatalra Strasbourgban. A Szlovákiával foglalkozó fejezethez azt javasolja hozzátenni, hogy az országban hiány mutatkozik a kisebbségi nyelveken tanító képzett pedagógusokban, ezért az EP felhívja a szlovák kormányt, hogy fokozza erőfeszítéseit a tanárképzésben, beleértve egy magyar tannyelvű egyetem létrehozását. Másik módosító javaslata azt célozza, hogy az EP adjon megbízást újabb szakértői jelentésre, amely megvizsgálná, hogy Eduard Beneš egyes rendeleteinek milyen jogi utóhatásai vannak Szlovákiában, és vajon összeegyeztethetők-e ezek az EU jogrendjével.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.