Washington. A líbiai kormány 2,7 milliárd dolláros kártérítést ajánlott fel azoknak a hozzátartozóknak, akiknek rokonai 1988 decemberében a skóciai Lockerbie-ben, egy amerikai utasszállító lezuhanása következtében vesztették életüket.
Politikai feltételek
Az 1988. december 23-án lezuhant PanAm utasszállító. A kis képen Moamer Kadhafi líbiai vezető.Reuters-archívumr Washington. A líbiai kormány 2,7 milliárd dolláros kártérítést ajánlott fel azoknak a hozzátartozóknak, akiknek rokonai 1988 decemberében a skóciai Lockerbie-ben, egy amerikai utasszállító lezuhanása következtében vesztették életüket. A PanAm légitársaság gépe terrorista merénylet miatt robbant fel a skóciai kisváros fölött. Életét vesztette a gépen tartózkodó 259 személy, valamint a roncsdarabok becsapódása nyomán 11 helybéli. Az idén márciusban a skót fellebbviteli bíróság a Hollandiában megrendezett tárgyaláson a merénylettel kapcsolatban bűnösnek mondott ki egy líbiai ügynököt. A családtagok egyébként már 1996 óta perlik a líbiai államot. A kártérítési javaslat értelmében minden egyes áldozat után 10 millió dollár járna. Az érintett családokat képviselő jogi iroda tegnap közölte: a líbiai kormány csak akkor fizetné ki a felajánlott kártérítést, ha az ENSZ és az USA feloldaná az észak-afrikai országot sújtó szankcióit. A jogi képviselet arról tájékoztatta ügyfeleit, hogy Líbia részletekben utalná át a minden egyes elhunyt után járó 10 millió dolláros kártérítési összeget egy újonnan nyitott bankszámlára. A pénzt azonban csak feltételekkel vehetik fel. Líbia kikötése alapján a pénzösszeg első 40 százalékát akkor utalnák át, ha az ENSZ feloldja Líbia elleni (már felfüggesztett) szankcióit, további 40 százalék átutalása akkor történne meg, ha az USA megszüntetné az észak-afrikai állam elleni gazdasági büntetőintézkedéseit, míg az utolsó 20 százalékos kártérítési részlet abban az esetben érkezne meg a számlára, ha az amerikaiak törölnék Líbiát a terrorizmust támogató államok listájáról. Az ajánlatot először az áldozatok hozzátartozóinak kellene elfogadniuk, akik 1996-ban pert indítottak a líbiai állam ellen. Az amerikai külügyi szóvivő azt mondta CNN-nek, hogy az ügyet a líbiai kormánynak és az érintett családok ügyvédeinek kell rendezniük. Mindenesetre megjegyezte, hogy míg egyes hozzátartozók el akarják fogadni a pénzt, mások olyan pénzről beszélnek, amelyhez vér tapad.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.