Párizs sértődött a brit kritika miatt

Párizs. A francia külügyminisztérium tegnap közleményben utasította vissza a brit parlament előző napi vitájában Párizs címére intézett bírálatokat, amelyek Franciaországra hárították a felelősséget az iraki válság ügyében kifejtett diplomáciai erőfeszítések kudarcáért.

Párizs. A francia külügyminisztérium tegnap közleményben utasította vissza a brit parlament előző napi vitájában Párizs címére intézett bírálatokat, amelyek Franciaországra hárították a felelősséget az iraki válság ügyében kifejtett diplomáciai erőfeszítések kudarcáért. Dominique de Villepin külügyminiszter telefonon tájékoztatta brit kollégáját, Jack Straw-t, arról, hogy francia politikai körökben „megrázkódtatást és szomorúságot” keltettek a Párizst bűnbaknak beállító londoni megnyilatkozások. Villepin szerint egy baráti országtól méltatlan az a hangnem, amellyel a brit kormány tagjai elmarasztalták a francia álláspontot, ráadásul a vita során elhangzott kritikák nem voltak összhangban a tényekkel sem. A brit alsóház keddi vitájában Tony Blair kormányfő kemény szavakkal kárhoztatta Franciaországot, amiért a Biztonsági Tanácsban elmaradt a szavazás az újabb határozati javaslatról. Érvelése szerint ha Párizs nem jelenti be jóelőre, hogy minden esetben megvétózza a katonai megoldásnak zöld jelzést adó második határozattervezetet, meg lehetett volna őrizni a testület egységét. Ebben az esetben – hangoztatta Blair – a világszervezet felhatalmazásával indulhatna meg az Irak lefegyverzését kikényszerítő amerikai–brit büntetőexpedíció. Párizsban viszont azt emelik ki, hogy a háborút szorgalmazó tábornak a francia vétó hiányában sem sikerült volna megszereznie a szükséges 9 fős többséget, a korábban bizonytalan hat nem állandó BT-tag az egyezkedések utolsó szakaszában jelezte, hogy tartózkodni fog a szavazásnál. „Jól tudjuk, hogy a brit kormányra súlyos belpolitikai nyomás nehezedik, de ezek a kijelentések nem méltóak egy baráti országhoz és egy európai szövetségeshez” – idézte Villepin szavait Bernard Valero, a Quai d,Orsay szóvivője. Tony Blair azt is mondta, hogy Párizs az USA dominanciájától és unilateralizmusától tartva a szövetségesi magatartás helyett a rivalizálást választotta, elhibázott és veszélyes irányvonala végső soron az irkai diktátor pozícióját erősítette. Straw pedig nyilvánosan azt vetette Chirac szemére, hogy még Szaddám válasza előtt blokkolta a brit módosító javaslatokat, amivel megtorpedózta egy kompromisszumos formula elfogadásának utolsó esélyét is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?