Washington. A francia titkosszolgálat akadályozhatta meg, hogy a britek hiteles információt adjanak az amerikaiaknak Irak nigeri uránvételi szándékairól – ismertette a The Washington Times a brit Daily Telegraph amerikai hírszerzési forrásoktól származó értesülését.
Párizs és az uránbotrány
Washington. A francia titkosszolgálat akadályozhatta meg, hogy a britek hiteles információt adjanak az amerikaiaknak Irak nigeri uránvételi szándékairól – ismertette a The Washington Times a brit Daily Telegraph amerikai hírszerzési forrásoktól származó értesülését. A brit MI6-nak értesülései voltak arról, hogy Irak sárga süteménynek nevezett uránércet akart beszerezni Nigerben. Az értesülést „legalább egy, de feltehetoen inkább két” hírszerzo szolgálattól kapták és az együttmuködés szabályai szerint a MI6 az ilyen információt nem oszthatta meg másokkal azok hozzájárulása nélkül, akik a rendelkezésére bocsátották. Amerikai források azt tartják a legvalószínubbnek, hogy a briteknek az értesülést a francia titkosszolgálat adta. Niger francia gyarmat volt, uránbányáit egy francia cég muveli. Párizs azért állhatta útját az információ továbbításának, mert attól félt, hogy az amerikaiak közzéteszik s ezzel leleplezik a forrását, de Washingtonban emlékeztetnek arra is, hogy Franciaország hevesen ellenezte a háborút Irak ellen. Brit források tagadták, hogy vita lett volna az MI6 és az amerikai Központi Hírszerzo Ügynökség (CIA) között az ügyben. Meglepetésként érte oket viszont, hogy George Tenet CIA-igazgató azért mentegetodzött George Bush amerikai elnöknél, mert hagyta, hogy a brit kormányt idézze az iraki törekvésrol januári beszédében. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) hamisítványoknak minosítette azokat a leveleket, amelyek a nigeri ügyletrol szóltak. Az iraki tömegpusztító fegyverekrol tavaly szeptemberben közzétett brit dossziéban szerepelt, hogy Szaddám Huszein uránércet akart vásárolni egy afrikai országban. Brit tisztségviselok elismerték, hogy Nigerrol van szó, de leszögezték: értesüléseik valódiak s nincs közük a dokumentum-hamisítványokhoz. Elutasították Joseph Wilson volt amerikai diplomata jelentését, aki a CIA kérésére tavaly februárban Nigerben tájékozódott az uránügyletrol. „Úgy tunik, megkérdezett néhány embert, igaz-e a hír, és amikor azt felelték, hogy nem, azt el is fogadta. Nem látjuk annak okát, hogy értékelésünket megmásítsuk” – mondták brit tisztségviselok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.