Moszkva. Új, az eddiginél jóval magasabb szintű kapcsolatrendszer kialakítását szorgalmazta Moszkva és a NATO között George Robertson, a szövetség Oroszországban tárgyaló főtitkára.
Orosz döntési szerep a NATO-ban
Moszkva. Új, az eddiginél jóval magasabb szintű kapcsolatrendszer kialakítását szorgalmazta Moszkva és a NATO között George Robertson, a szövetség Oroszországban tárgyaló főtitkára. Robertson tegnap először Volgográdba látogatott, majd Moszkvában Szergej Ivanov védelmi Igor Ivanov külügyminiszterrel tárgyalt, és fogadja őt Vlagyimir Putyin elnök is. Robertson a volgográdi műszaki egyetemen tartott előadásában leszögezte: elérkezett az idő, hogy normává váljon az a mély együttműködés és bizalom, amelyet Moszkva és a szövetség alakított ki a nemzetközi terrorizmus elleni harc területén. „Úgy gondolom, a kezdet végéhez érkeztünk az orosz–NATO kapcsolatokban, ideje elkezdenünk egy új időszakot, amelyben együtt válaszolunk a XXI. század kihívásaira, mint igaz barátok és fegyvertársak.” A főtitkár megvitatja az orosz vezetőkkel azt a javaslatot, amelyet Tony Blair brit miniszterelnök tett a napokban. Ennek értelmében új NATO– Oroszország tanács váltaná fel az 1997-ben létrehozott konzultációs tanácsot, amelynek keretében Moszkva is beleszólhatna a szövetség döntéseibe. Szergej Ivanov a főtitkári látogatás előtt tett nyilatkozatában üdvözölte annak gondolatát, hogy Oroszország döntési szerephez jusson a NATO-ban. Az együttműködés mellett állt ki Vlagyimir Rusajlo, az orosz elnök mellett működő nemzetbiztonsági tanács titkára is. Szerinte azonban a NATO további keleti bővítését célzó tervek nem egészen ebbe az irányba mutatnak. Kijelentette: ha a NATO nem ellenségnek, hanem partnernek tekinti Oroszországot, akkor mi szükség van a további terjeszkedésre az orosz határ felé. Szemleírók éppen azt fejtegették, hogy ha Moszkva szerepet kap a NATO döntéseiben, akkor megakadályozhatja, vagy legalábbis a távoli jövőre halaszthatja a balti államok felvételét a szövetségbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.