A hivatalok zárva, az ügyintézés áll (TASR-felvétel)
Kataszterbotrány: elvben naponta mentették a változásokat
Vajon miként csapódik le a kataszteri hivatali rendszer leállása a gyakorlatban, miután elérhetetlenné váltak az ingatlanokkal kapcsolatos információk? Fekete Lászlót, a szőgyéni építésügyi hivatal munkatársát kérdeztük a részletekről.
A kataszteri hivatal meghackelése után leállt az informatikai rendszer és a kataszteri jegyzék. Pontosan milyen adatokat nem lehet jelenleg elérni?
A portálnak több része van, és ebből néhány biztosan nem működik. Például a kataszteri térkép, így nem lehet leellenőrizni a parcellák és telkek határait, azok azonosító számát, hogy hol találhatóak, valamint az ezeken álló épületeket. Nem lehet lekérni a telkekhez tartozó tulajdonlapokat, tehát nem tudjuk, minek ki a tulajdonosa. Ezen túl sem működnek a rendszer más, apró elemei.
Van olyan alternatív adatbázis, ami kiválthatja ezt a portált, esetleg papír alapú dokumentumok, amikre támaszkodhatnánk?
Csak egy ideig élt csak a papíralapú ügyintézés, egy darabig párhuzamosan működött egymás mellett a két rendszer és ma már csak digitálisan megy. Akkor juthatunk még hozzá az információkhoz, ha valahol digitálisan elmentettük, vagy fizikailag megkaptuk a lapokat. Az adatbázis kapcsán a kataszteri hivatalnak feltételezhetően vannak régebbi mentései – a kérdés, hogy milyen gyakran mentették az adatokat és azok milyen biztonságban vannak. Ami a régebben lekért tulajdonlapokat illeti, azok jellemzően három, esetleg öt hónapig, tehát csak korlátozott ideig használhatóak. A decemberben hivatalosan lekért papírok biztosan érvényesek, újonnan pedig nem lehet ilyen dokumentumokhoz jutni.
Használhatóak hivatalosan a magáncélra letöltött dokumentumok?
Ami a honlapról korábban letölthető volt, az informatív jellegű tájékoztatás, semmilyen ügyintézésre nem lehet használni. Hivatalosnak számít a kataszter vagy a Szlovák Posta által kiállított, pecséttel ellátott igazolás. Viszont újabban ezt nem nagyon használták – a 2018-a bürokráciaellenes törvény miatt nem kellett tulajdonlapokat felmutatni az ügyintézésnél. A kataszteri jegyzék adatait a hivatalnok kérte ki a belső rendszerből, ha szüksége volt rá. Most ezt nem tudja megtenni, az ingatlananyagokkal kapcsolatos belső rendszer ugyanis nem működik. Ahhoz, hogy kinek mik a személyes adatai, az aktuális lakcíme, továbbra is hozzá tud férni, de a tulajdonjoggal kapcsolatos információk kiadása nem működik.
Mennyire gyakran van rászorulva valaki, hogy a kataszteri rendszerhez nyúljon? Akár vállalatként, de leginkább magánszemélyként?
Aki csak éli az életét és nincs intéznivaló ügye, az nem tapasztal sok változást. Aki viszont épp valamilyen bonyolultabb, tulajdonjoghoz kapcsolódó problémát oldana meg, az nem tudja megtenni. Például bankhitelt felvenni egy ingatlan beterhelésével, bejegyzés híján nem lehetséges az ingatlanok adásvétele. Az építési jogokkal kapcsolatos eljárások állnak, mert nem tudjuk megállapítani, ki a tulajdonos és ki jogosult hová építkezni, vagy hogy kik lehetnek az eljárás további résztvevői, például a szomszédos telkek tulajdonosai. A megkezdett eljárások elméletileg lefolytathatóak lennének, mert a hivatalnokok első kötelessége a tulajdonlapok lekérése – ha ez decemberig már megtörtént, azokat elvben le lehet folytatni. Viszont aki most kezdene hasonló eljárásba, az problémákba ütközik. A földmérők nem tudnak dolgozni, de a tervezők munkája is akadozhat. Nem tudjuk továbbá megváltoztatni az állandó és átmeneti lakcímünket sem. Megálljt kaptak az örökösödési, ajándékozási, adásvételi szerződések, bármi, ami érinti a tulajdonjogot. És feltételezhetően az újraindítás után a rendszer hirtelen sok terhelést kap majd, amit nem tudom, mennyire bírhat majd.
Volt már rá korábban példa, hogy ideiglenesen elérhetetlenné vált a jegyzék?
Igen, többször is volt már rá példa, mivel folyamatosan fejlesztik a rendszert. Ennek voltak pozitív hozadékai, hiszen azegyre több mindent tud, egyre gyorsabb, egyre kevésbé akadozik. Sokszor egy nagyobb frissítést futtatnak le az adatbázison – akkor egy napra, néhány órára előre jelezve leállítják. Akadtak korábban is néhány órás és napos kiesések, ami gondot okozott a gyakorlati ügyintézésnél. De két napnál tovább egy leállás sem tartott.
Egyes vészforgatókönyvek szerint ha a rendszer elveszik, helyrehozhatatlanul elveszhetnek bizonyos adatok is. Reálisnak látja, hogy néhány ingatlan vagy földterület tulajdonjoga végleg teljesen elérhetetlenné válik?
Én annyit tudok a belső kataszteri rendszer üzemeltetéséről, hogy azt minden munkanap végén, hat óra környékén lezárják. A rendszerbe elmentett változtatások éjfélkor válnak láthatóvá. A működéséből kifolyólag feltételezem, hogy minden munkanap végén készül biztonsági mentés, ha elvesznek az adatok, ebben az esetben egy nap veszhet el. Amit viszont kívülről nem látunk, hogy pontosan milyen részlegeket ért a támadás. A folyamatok és a változtatások mellett például a belső irattár is érintett lehet. Valószínűleg nem fognak tájékoztatni rövid időn belül erről, mert azzal csak újabb támadási felületet nyújtanának.
Zajlik-e olyan folyamat, aminek a kataszter elérhetetlensége komoly problémákat okozhat?
Biztos vagyok benne, hogy minden egyes napon felmerülhetnek gondok. Az állami autópálya-építési projekteknél például folyamatos az ügyintézés. Az útépítés és infrastruktúra-fejlesztés megyei és községi szinten is hasonló elvek alapján működik. Fizikailag folyamatban lehet az útszakaszok építése, de az újabb projektek előkészítése leáll és később jelentkezhet a csúszás. Ez különösen nagy gond lehet akkor, ha pályázatokról van szó olyan határidőkkel, amelyeket be kell tartani az engedélyeztetés és a kivitelezés terén – legyen szó akár belföldi, akár uniós programokról.
Tájékoztatta a kataszteri hivatal az építésügyi részlegeket az aktuális helyzetről, vagy mindenki a sajtóból tájékozódik?
Elég sok mindenben hiányos a kommunikáció, ez az egyik olyan eset. Semmilyen információt nem kaptunk, a honlapra kiírták, hogy technikai probéma van, dolgoznak rajta, ugyanott fognak majd jelezni a helyzet változásával kapcsolatban. Azt kérték tőlünk nyilvánosan és a belső rendszerekben is, hogy ne kérjünk le újabb feladatokat a rendszer fölösleges terhelésével, amíg nem érkezik jelzés.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.