Növekvő szaúdi–amerikai feszültség

Rijád/Bagdad. Az iraki–szaúd-arábiai kapcsolatok javulásának újabb jeleként számos megállapodást kötöttek Bagdadban szaúd-arábiai üzletemberek, akik sikeresnek minősített látogatásuk után hétfőn tértek haza. Tizenkét év óta először tett látogatást Irakban szaúdi küldöttség – jelentették tegnap a hírügynökségek.

Rijád/Bagdad. Az iraki–szaúd-arábiai kapcsolatok javulásának újabb jeleként számos megállapodást kötöttek Bagdadban szaúd-arábiai üzletemberek, akik sikeresnek minősített látogatásuk után hétfőn tértek haza. Tizenkét év óta először tett látogatást Irakban szaúdi küldöttség – jelentették tegnap a hírügynökségek. Emlékeztetőül: a szaúdi külügyminiszter ugyancsak hétfőn közölte, Szaúd-Arábia (eddig Washington legfőbb perzsa-öbölbeli szövetségese) nem engedi meg az USA-nak, hogy területét vagy légterét igénybe vegye egy Irak elleni esetleges csapásméréshez, még akkor sem, ha az ENSZ jóváhagyná a katonai beavatkozást. Az iraki hatóságok 95 olyan szaúdi ipari és kereskedelmi céget jegyeztek be, amelyek az ENSZ olajat élelmiszerért programja keretében termékeket exportálhatnak Irakba. Bagdad és Rijád – az 1991-es Öböl-háború óta nem tartanak fenn diplomáciai kapcsolatot – között márciusban, az arab országok bejrúti csúcstalálkozóján kezdődött el a közeledés folyamata.

A szaúd-arábiai Okaz című napilapban tegnap Az új amerikai korszak nácizmusa címmel jelent meg szerkesztőségi cikk, amely szerint az USA jelenleg a terrorizmus elleni harccal terrorizálja a világot. „Amerika katonai erőinek, illetve nukleáris fegyvereinek bevetésével fenyeget országokat a biztonság megvédésére hivatkozva, s közben tudja, hogy azoknak nincs szükségük ilyen háborúra.” A szerző szerint az USA az emberi jogok védelmezőjeként lép fel, miközben katonái visszaéléseket követnek el Afganisztánban, megfosztják emberi jogaiktól a guantánamói támaszponton őrzött foglyokat, hazájukban pedig olyan törvényeket hoznak, amelyek csökkentik a főleg arab származású, illetve muzulmán vallású állampolgárok jogait. Az Okaz elítéli Washington közel-keleti politikáját is. Az írás következtetése az, hogy a jelenlegi amerikai politika „ellentmondásos, rasszista és náci orientáltságú”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?