London. Működésképtelennek nevezte az európai szociális és gazdasági modellt múlt heti cikkében Gordon Brown.
Nem működik az unió szociális modellje?
Brown, aki a jövő csütörtökön esedékes londoni EU-csúcshoz intézte figyelmeztetését a Financial Timesban, azt írta: az a modell, amelyben az unió 20 millió polgára munkanélküli, közülük 10 millióan több mint egy éve nem lelnek állást, nem működik. Ezért teljes hangsúlyváltást kell végrehajtani, a merev munkapiaci előírások eltávolításával és új, munkavállalási kötelezettséggel kombinált ösztönzőkkel munkához segítve az embereket. „Most, hogy az uniós szintű munkanélküliségi átlag közelít a 10 százalékhoz, lejárt az európai gazdasági reformról folyó viták ideje, most már lépni kell” – fogalmazott, nem titkolva, az új német kormánytól vár segítséget.
Brown szerint az, hogy az uniós gazdaság az idén mindössze 1,2 százalékos növekedést produkál, olyan figyelmeztetés, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az EU növekedése az elmúlt tíz évben a kínai és az indiai ütemnek a negyede, az amerikainak pedig a fele volt. Kína és India nemcsak az alacsony költséggel előállított termékek és szolgáltatások terén vezeti a versenyt, hanem abban is, hogy évente 4 millió diplomást képez.
A miniszter szerint az EU alapgondolata évtizedekig az volt, hogy az európai prosperitást a nemzeti szintű integráció helyett az európai szintű integráció, a határokon belüli tőkeáramlás helyett az európai tőkeáramlás, nemzeti vállalatok és márkák helyett európai vállalatok és márkák biztosítják. A globalizáció azonban olyan kihívást teremtett, amelyet az unió alapítói sem láthattak előre: ma már nem európai, hanem globális vállalatok, nem európai, hanem globális márkanevek uralják a piacot, az áruk és szolgáltatások termelésének, valamint a tőke áramlásának globálissá válása vezérli a változásokat.
Brown úgy véli, ebben a helyzetben az EU-nak a külső versenyre kell összpontosítania. Teljes körű gazdasági reformot kell végrehajtani ahhoz, hogy Európa a leglényegesebb területeken fel tudja venni a versenyt. A pénzügy- és a költségvetési politika hatékonysága a régi, merev szabályok helyett azt követeli meg, hogy e két politika a teljes gazdasági ciklusban együttműködjön, és ismét meg kellene fontolni az euróövezeti szimmetrikus inflációs célsáv meghonosítását. Brown szerint Európának lelkesen kell válaszolnia az exporttámogatások és a vámok csökkentésére tett amerikai javaslatra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.