Nem követtek el bűnt a nyolcak

Brüsszel. Az Európai Bizottság szerint nem sértette meg az EU alapszerződésének szellemét az az öt tagállam, amelyek nemrég – három EU-tagjelölttel együtt – közös felhívásban álltak ki az Irakkal szemben keményebb fellépést szorgalmazó amerikai álláspont mellett.

Brüsszel. Az Európai Bizottság szerint nem sértette meg az EU alapszerződésének szellemét az az öt tagállam, amelyek nemrég – három EU-tagjelölttel együtt – közös felhívásban álltak ki az Irakkal szemben keményebb fellépést szorgalmazó amerikai álláspont mellett. Romano Prodi bizottsági elnök szóvivője tegnap azt mondta, hogy a sorozatban megjelenő nyilatkozatok és kezdeményezések egyaránt a válság békés rendezésére és a vele kapcsolatos európai konszenzus kialakítására irányulnak. „Ez utóbbi természetesen nem megy könnyen, ne legyünk naivak” – jegyezte meg. A kérdés azzal kapcsolatban merült fel, hogy a múlt héten Valéry Giscard d’Estaing, az Európa jövőjével foglalkozó konvent elnöke és a testület több tagja is az alapszerződés megsértésével vádolta a felhíváshoz csatlakozott tagországokat. A maastrichti szerződés szerint „a tagállamok a lojalitás és a kölcsönös szolidaritás szellemében tevékenyen és fenntartás nélkül támogatják az unió kül- és biztonságpolitikáját. Tartózkodnak minden olyan lépéstől, amely ellentétes az unió érdekeivel, vagy károsan befolyásolhatja a nemzetközi kapcsolatokban való hatékony fellépését”. Mivel a brüsszeli bizottság egyik legfontosabb feladata a szerződések tiszteletben tartása feletti őrködés, egyes vélemények szerint Brüsszelnek figyelmeztetnie kellett volna a felhívás aláírói között szereplő tagországokat (Nagy-Britannia, O-laszország, Spanyolország, Portugália, Dánia, s a három tagjelölt: Lengyelország, Magyarország, Csehország). Prodi szóvivője emlékeztetett arra, hogy az EU álláspontját tekintve változatlanul az a közös nyilatkozat az irányadó, amelyet a külügyminiszterek tanácsa a múlt hónap végén fogadott el a válságról. Ez azonban nem zárja ki, hogy a tagállamok különböző csoportjai más álláspontokat is kifejezésre juttassanak, akár a sajtóban közölt felhívások útján. A bizottság nézete szerint ez nem jelenti a szerződés megsértését; egyébként is, az adott esetben nem annyira jogi, mint inkább politikai problémáról van szó – tette hozzá. Az EB a maga részéről semmi olyasmit nem talált a válsággal kapcsolatos legutóbbi európai nyilatkozatokban és kezdeményezésekben, ami összeegyeztethetetlen volna a tizenötök külügyminiszteri szinten elfogadott állásfoglalásával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?